To jeden z najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz. Rządzi w wielu polskich domach nie bez przyczyny. Doskonale rozjaśnia wnętrze, wprowadza wrażenie przestrzeni, oraz sprawia, że mieszkanie wydaje się spójne i uporządkowane. Właśnie z tych powodów warto wprowadzić elementy stylu skandynawskiego do swojego salonu.
Podstawową zasadą urządzania wnętrz w duchu skandynawskiej prostoty, jest dbałość o zachowanie harmonii. W mieszkaniu w stylu skandynawskim umysł odpoczywa, ponieważ wszystko jest skomponowane w sposób minimalistyczny. W salonie ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt, że to właśnie tutaj odpoczywamy i relaksujemy się po każdym dniu. Pokój dzienny pełni funkcję strefy wypoczynkowej i rozrywkowej, dlatego nie warto zawalać go nadmiarem rzeczy. Co więcej, w większości polskich mieszkań salony są małymi lub średniej wielkości pomieszczeniami. Aranżacja w stylu skandynawskim optycznie powiększy pokój i doskonale go rozjaśni.
Inspiracją do powstania takich aranżacji jest Carl Larsson – artysta z północnej Europy. Był malarzem i architektem wnętrz, który na przełomie XIX i XX wieku tworzył akwarele w jasnych barwach. Jego obrazy prezentowały codzienne życie Skandynawów. Tym, o dominowało w jego pracach, była biel, czyli podstawowy wyznacznik omawianego stylu. Dlatego w salonie powinien dominować właśnie ten kolor. Będzie idealnym rozwiązaniem dla bardzo małych wnętrz, ponieważ jasne barwy doskonale budują wrażenie większej przestrzeni. W tym celu pomaluj ściany na jasny kolor (oprócz bieli możesz wybierać pomiędzy innymi, stonowanymi odcieniami – kością słoniową, jasnym beżem, kremowym itd.). Podłogi powinny być drewniane – całkowicie jasne lub tylko delikatnie ciemniejsze od wyposażenia.
Meble – praktyczne i eleganckie
Kolejnym niezbędnikiem są odpowiednie meble. Powinny być utrzymane w jasnych barwach i posiadać gładkie, połyskujące lub matowe fronty. W tej roli sprawdzi się większość nowoczesnych, obecnie sprzedawanych mebli, np. szafki RTV drewniane lub z białej płyty MDF, jasne, tapicerowane sofy i fotele, czy białe, geometryczne szafki ścienne. Jeżeli chcemy wprowadzić nieco koloru do wnętrza w stylu skandynawskim, zastosujmy go w postaci dodatków: miękkich poduszek w konkretnym kolorze (wedle wyznaczników tego typu aranżacji najlepiej w: ecru, wrzosach, błękicie, szarościach, beżach, brązach), narzut, chodników, czy dekoracji ściennych. Jednak pamiętajmy, że celem jest tutaj praktyczny minimalizm, czyli niezawalanie salonu zbyt dużą liczbą przedmiotów.
Kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to brak ciężkich kotar, zasłon i ogółem oszczędny wystrój okien. Lepiej postawić na żaluzje lub rolety. Pomieszczenie musi być maksymalnie rozjaśnione, dlatego powinniśmy uzyskać jak najlepszy dostęp naturalnego światła. Oprócz tego przyda się odpowiednio rozmieszczone oświetlenie sztuczne. Poza lampą górną, warto zainwestować w dodatkowe oprawy: lampę podłogową, kinkiety, lampki ozdobne, lub oświetlenie LED. Stosując się do tych zasad sprawimy, że nasz salon stanie się miejscem praktycznym, estetycznym, a przy tym wysoce komfortowym i przytulnym.