Szynoprzewody

Jeszcze kilka lat temu, szynoprzewody dało się spotkać wyłącznie w wybranych zakładach przemysłowych. W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się one w różnych budynkach użyteczności publicznej czy galeriach handlowych. Dziś większość inwestorów decyduje się na ich montaż we własnych domach, tłumacząc to ogromną funkcjonalnością i wygodą korzystania z tych sprzętów.

Nic w tym dziwnego – te źródła światła doskonale sprawdzą się zarówno w dużych salonach, jak i mniejszych pomieszczeniach. Dzięki możliwości dowolnego ułożenia kształtu szyny, produkty te dostosują się do każdego wnętrza, niezależnie od jego stylu i wielkości.

Szynoprzewody jedno- i trójfazowe – jaka jest różnica?

W pierwszej kolejności warto poruszyć temat faz w tych urządzeniach oświetleniowych. W sprzedaży dostępne są warianty jedno- i trójfazowe. Rozwiązania te nie różnią się od siebie wbrew pozorom napięciem na nich panującym. Chodzi tu mianowicie o ilość niezależnych od siebie obwodów elektrycznych.

Wariant jednofazowy szynoprzewodu umożliwia zapalenie wszystkich źródeł światła jednocześnie. Wystarczy do tego celu zamontować na ścianie przełącznik jednobiegunowy, po którego wciśnięciu od razu zapalą się wszystkie oprawy podpięte do szynoprzewodu.

Sytuacja ma się nieco inaczej z szynami trójfazowymi. Dają one możliwość dowolnego manipulowania punktami oświetleniowymi, przez wzgląd na obecność trzech niezależnych obwodów elektrycznych. Wydaje się to być rozsądniejszą opcją, z uwagi na sporą oszczędność. Są sytuacje, w których nadmierna ilość światła nie przydaje się praktycznie wcale. Wtedy też, uruchomienie np. dwóch z sześciu opraw okaże się wystarczające.

Instalacja szynoprzewodów na suficie – jak to zrobić?

Zazwyczaj szynoprzewody montowane są na suficie. Rzadko kiedy zdarza się instalować je na ścianie, choć i takie przypadki się zdarzają. Montaż jest zależny przede wszystkim od sposobu wykończenia stropu. Przy obecności suchej zabudowy szynę można umieścić wewnątrz, zrównując ją tym samym z powierzchnią.

Kiedy sufit jest jednak wyłącznie zagipsowany, wtedy należy wywiercić otwory, a szynę zamocować przy użyciu kołków rozporowych. Większość inwestorów, nawet przy posiadaniu sufitu podwieszanego decyduje się na drugą opcję – spowodowane jest to estetycznym wyglądem szyn dostępnych na rynku. Są one całkowicie przystosowane do montażu w obiektach mieszkalnych, a wyglądem ani trochę nie przypominają źródeł światła, które jeszcze dekadę temu montowano w zakładach przemysłowych.

Zalety szynoprzewodów – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Ogromną zaletą tych urządzeń jest, iż każdy inwestor może w sposób indywidualny ustalić ich długość i kształt. Chcąc rozprowadzić to oświetlenie po całej powierzchni pokoju, można skorzystać z łączników typu T, X czy L. Co więcej, szyny występują w kilku kolorach – da się więc swobodnie dopasować je do planowanego wystroju wnętrza.

Różnorodność da się zaobserwować także w kwestii opraw. Inwestor może zdecydować, czy taka forma oświetlenia będzie rozjaśniać konkretne punkty, czy też zawiśnie nad stołem w jadalni bądź wyspą. Dodatkowym atutem jest, że układ opraw na szynoprzewodach jest dowolny i w każdej chwili da się je przesunąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here