Tynki strukturalne

Twoje mieszkanie nie musi być nudne. Dzięki strukturalnym tynkom odmienisz je w ekspresowym tempie. Tynki dekoracyjne to idealne rozwiązanie na szybką zmianę wnętrza. Dają wiele możliwości kolorystycznych i fakturalnych: gładkość, chropowatość, imitacja kamienia, beton czy imitacja tkaniny. Charakteryzują się trwałością oraz odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Co musisz wiedzieć o strukturalnych tynkach? Podpowiadamy!

Rodzaje tynków strukturalnych

Strukturalny tynk to jeden z rodzajów tynków ozdobnych. Umożliwia on otrzymanie oryginalnej i nietuzinkowej faktury. W zależności od jego rodzaju będzie można zastosować go wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Tynki różnią się od siebie przede wszystkim ziarnistością oraz gęstością. Wyróżnia się produkty akrylowe, silikonowe, mineralne oraz na bazie gaszonego wapna.

Najczęściej tynki strukturalne można spotkać w dwóch kategoriach struktur:

  • kornik – ścianę pokrywa się na gładko masą, w której znajdują się drobiny kruszywa, dzięki temu widoczne będą charakterystyczne rowki, a ich kształt będzie zależał od techniki zacierania tynku;
  • baranek – w masie znajdują się drobiny okrągłego kruszywa, co gwarantuje bardziej trójwymiarowy efekt na ścianie.

Kładzenie tynku strukturalnego

W pierwszej kolejności pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu ścian.  Na brudnej i źle zagruntowanej ścianie nawet najwyższej jakości tynk strukturalny nie będzie dobrze wyglądał. Zwróć uwagę na jej dokładne zagruntowanie. W przypadku kiedy ściana jest niewyrównana należy skorzystać z gruntu penetrującego czy masy podkładowej, a po zaaplikowaniu wyrównać powierzchnię.

Kładzenie tynku strukturalnego można przeprowadzić za pomocą pacy, pędzla, natrysku kropelkowego czy wałka – w zależności od zaleceń producenta i oczekiwanego efektu. Ważne, by kolejną warstwę masy nakładać małymi porcjami. To jaki efekt uzyskasz, w dużej mierze zależy od narzędzi, z których skorzystasz. By ściana nabrała niepowtarzalnego charakteru zaopatrz się w specjalne pace lub szpachle. Dzięki nim przeniesiesz swoje fantazje na ścianę i nic cię nie ograniczy.

Tynk strukturalny – cena

W zależności od wybranego tynku strukturalnego cena może się znacznie różnić. Wszystko zależy od jego rodzaju oraz wielkości. Przy wyborze tynku warto zwrócić uwagę na to, ile wynosi jego zużycie na 1 m2. Szeroką gamę tynków strukturalnych znajdziesz w Sklepie Luxmal. Oferuje on produkty najwyższej jakości, umożliwiające tworzenie takich unikalnych efektów jak beton, trawertyn, rdza, imitacja metalu czy imitacja tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here