Uchwyty do mebli kuchennych

Uchwyty meblowe dopasowane do klimatu kuchennej aranżacji potrafią podkreślić styl wnętrza, dodać mu charakteru i uroku. Rodzaj uchwytów wpływa także na funkcjonalność wnętrza, dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd. Doradzamy, czym kierować się, dobierając uchwyty do mebli kuchennych.

Jak dobrać uchwyty do mebli kuchennych?

Wymiana uchwytów meblowych to prosty sposób na metamorfozę wnętrza. Za ich pomocą łatwo zmienić charakter kuchni, dodać świeżości całej aranżacji albo podkreślić styl zabudowy. Wybierając je, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które znacznie poprawią komfort korzystania z kuchni. Chodzi tu przede wszystkim o funkcjonalność uchwytów, ich wielkość, sposób montażu czy łatwość czyszczenia. Pamiętajmy, że im prostszy będzie kształt uchwytu, tym łatwiej potem będzie nam utrzymać go w czystości. Nadmiar ozdobników i ornamentów sprzyja powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Kurz czy tłuste plamy dużo łatwiej usunąć z uchwytów o prostym, opływowym kształcie.

Równie istotna jest wielkość uchwytu, zwłaszcza w kuchniach o niewielkim metrażu, gdzie każdy cal przestrzeni ma znaczenie. W niewielkich lub wąskich kuchniach najlepiej sprawdzą się uchwyty drobne, pozbawione kantów i ostrych zakończeń.

Nowoczesna kuchnia bez uchwytów

Uchwyty meblowe a styl aranżacji

Uchwyty meblowe powinny nie tylko poprawiać funkcjonalność wnętrza, ale i podkreślać jego wystrój. Wybierając je, warto zadbać o to, by komponowały się z całą aranżacją i subtelne podkreślały charakter obranego stylu wnętrzarskiego. W zależności od naszych upodobań, stylistyki wnętrza, czy też tego, jak prezentują się meble kuchenne, możemy wybrać uchwyty niewielkie i proste lub wręcz przeciwnie – okazałe i dekoracyjne. Na przykład szykowny charakter wnętrza w stylu glamour podkreślą uchwyty zdobione kryształkami, z kolei w kuchniach retro doskonale sprawdzą się uchwyty z delikatnymi motywami roślinnymi. A jeśli zależy nam na uzyskaniu nowoczesnego klimatu, warto postawić na chromowane uchwyty relingowe lub krawędziowe.

Nowoczesna kuchnia bez uchwytów

Coraz większą popularnością na rynku wnętrzarskim cieszą się meble kuchenne bez uchwytów. Fronty takich szafek są całkowicie gładkie i pozbawione wszelkich wystających elementów, co pasuje zwłaszcza do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w przypadku szafek w jednolitym kolorze, zarówno matowych, jak i lakierowanych na wysoki połysk. Otwieranie mebli bezuchwtyowych możliwe jest dzięki specjalnym zawiasom i odbojnikom ukrytym wewnątrz szafek. Mechanizm uruchamia się po lekkim naciśnięciu szuflady lub drzwiczek, stąd nazwa „tip – on” lub „push to open”. Alternatywę dla nich stanowią meble z ukrytymi uchwytami, elegancko wkomponowanymi w drzwiczki szafek.

uchwyt

Uchwyty do kuchni stylizowanych

Do bardziej wyrazistych aranżacji w stylu angielskim, prowansalskim czy rustykalnym pasują dekoracyjne uchwyty, które subtelnie podkreślają klimat wnętrza. Dużą popularnością cieszą się uchwyty gałkowe, które świetnie sprawdzają się przy meblach w stylu klasycznym, rustykalnym albo retro. Do wyboru mamy gałki chromowane, satynowe, w kolorze bieli lub czerni, a także gałki ceramiczne. Często odznaczają się ciekawym designem, więc dobrane odpowiednio do mebli i pozostałych akcesoriów szybko odmienią charakter całego wnętrza.

uchwyty

Na uwagę zasługują także eleganckie uchwyty zwane muszelkami.  Dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi podkreślą zarówno elegancję kuchni angielskiej, jak i swojski charakter wnętrza w stylu prowansalskim. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również uchwyty ceramiczne, które same w sobie stanowią dekoracyjny i przyciągający uwagę element aranżacji. Obok nich wyróżniają się także szykowne uchwyty z ornamentami i eleganckimi żłobieniami, idealne do kuchni w klimacie vintage. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here