Ważne cechy łóżka w sypialni

Sypialnia jest miejscem szczególnym w każdym mieszkaniu, Jest to przede wszystkim miejsce, w którym odpoczywamy i regenerujemy własne siły. Z tego powodu łóżko musi być bardzo wygodne i odpowiednio dopasowane. Sypialnia jest także miejscem, które posiadać musi szczególny typ aranżacji, do którego zawsze podchodzi się z dużą skrupulatnością. Łóżko sypialniane z pewnością będzie jednym z największych elementów tego pomieszczenia, dlatego też musi się dobrze komponować z resztą elementów. Jak tego dokonać?

Łóżko a wygoda

Podstawową funkcją każdego łóżka do sypialni jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wypoczynku i regeneracji osobie śpiącej na nim.

Osiągnąć się to da poprzez dobranie po pierwsze odpowiedniego rozmiaru łóżka, które nie będzie ograniczał ruchów podczas snu, a po drugie odpowiedniego rodzaju materaca i stelażu.

Jeśli chodzi o wielkość, to przyjmuje się, że dla osoby śpiącej samotnie, szerokość łóżka powinna wynosić około 90 centymetrów. Dla dwójki osób powinna być ona analogicznie dwa razy większa, czyli około 160-180 centymetrów.

Materac do łóżka powinien być wybierany przede wszystkim pod kątem odpowiedniej miękkości. Zbyt miękki lub zbyt twardy będzie powodował nieprzyjemne doznania podczas snu. Na jakość snu wpływają również elementy konstrukcyjne stelaży. Jeśli będzie to pełna płyta, to będzie ona negatywnie działała na śpiącego. Najlepiej jest wybierać zatem wersje składającą się z cienkich listewek, które będą podtrzymywały materac.

Łóżko a estetyka

Wygoda to jedno, lecz estetyka to drugie. Dla wielu osób to jak dane łóżko się prezentuje i co najważniejsze to, jak współpracuje wizualnie z pozostałymi elementami dekoracyjnym sypialni, jest na tym samym poziomie co jakość materaca. Często nawet stawiane jest to znacznie wyżej.

Z tego powodu przede wszystkim należy zdecydować o tym, czy zakupić łózko drewniane, czy tapicerowane.

Wersja drewniana jest nieco droższa, lecz charakteryzująca się o wiele większą trwałością i wytrzymałością. Najczęściej materiałem będzie drewno dębowe, bukowe lub sosnowe. Często można spotkać także tanią wersję wykonaną z płyt MDF lub HDF. Choć nie prezentują się tak dobrze, są również trwałe, a znacznie tańsze.

Alternatywą dla łóżka drewnianych są łóżka tapicerowane. Wykonane mogą być z materiału, ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Zdecydowanie bardziej pasują one do gustownie wykończonych i zaprojektowanych sypialni, ponieważ o wiele lepiej są w stanie ją uzupełnić i podkreślić jej wyposażenie. Osiągnąć to można poprzez określony styl lub kolor zastosowanego obicia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here