Jeśli chodzi o ekologiczne źródła ciepła, wkłady kominkowe naprawdę zasługują na uwagę. Nie szkodą one środowisku naturalnemu, czym przewyższają kominki i piece, w których spala się gaz, olej bądź węgiel. Szeroka oferta wkładów kominkowych sprawia, że wiele osób ma niemały problem z wybraniem modelu odpowiedniego dla siebie. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy wyborze, aby wkład idealnie odpowiadał na indywidualne potrzeby.
Najważniejsze parametry
Każdy wkład kominkowy charakteryzuje się określonymi parametrami. Do tych najważniejszych zalicza się:
-moc;
-sprawność;
-czas pracy bez konieczności uzupełniania opału;
-średnie zużycie opału.
Wpływają one istotnie na wydajność wkładu, a tym samym ilość pozyskiwanego ciepła.
Sprawność
Renomowane firmy mają w swojej ofercie wkłady kominkowe charakteryzujące się sprawnością na poziomie minimum 70% w przypadku pracy w normalnym trybie. Jeśli stosuje się ograniczony dopływ powietrza, sprawność wynosi w ich przypadku około 85%. Co to oznacza dla użytkownika? Jeśli sprawność wynosi 70%, to przynajmniej 70% energii, jaka powstaje podczas spalania paliwa trafia do pomieszczenia pod postacią pożądanego ciepła.
Moc
Wyróżnia się moc nominalną oraz maksymalną. Wybierając wkład kominkowy, należy kierować się przede wszystkim mocą nominalną, czyli tą, która uśredniona jest w czasie. Trzeba bowiem pamiętać, że moc maksymalna utrzymuje się bardzo krótka. Nie mówi ona w związku z tym za wiele o rzeczywistych możliwościach wkładu. Jeśli wkład ma ogrzać 25m3 pomieszczenia, trzeba postawić na taki, którego moc wynosi około 1kW.
Materiał
Decydując się na wkład kominkowy, mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje: wkłady żeliwne oraz stalowe. Ci, którym marzy się wkład zdobiony, pokryty rozmaitymi ornamentami i wzorami, powinni zdecydować się na ten wykonany z żeliwa. Warto przy tym pamiętać, że taki wkłady są zdecydowanie grubsze i bardziej masywne. Najlepsze są te odlewane, ponieważ pozbawione są połączeń i spawów. W efekcie charakteryzuje je niezwykle wysoka szczelność.
Właściciele pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, którzy poszukują idealnego dla siebie wkładu kominkowe, powinny rozważyć zakup modelu stalowego. Są one prostsze, na próżno szukać na nich elementów ozdobnych. Mimo to prezentują się świetnie. Z uwagi na to, że akumulacja ciepła jest w ich przypadku mniejsza niż dla wkładów żeliwnych, komory spalania wykładane są płytami szamotowymi bądź wykonanymi z wermikulitu. Istotnie zwiększa to pojemność cieplną.
Czas pracy bez konieczności uzupełniania opału
To cecha wkładu, która istotnie wpływa na komfort użytkowania. Generalnie im dłużej nie trzeba uzupełniać opału, tym oczywiście lepiej. Specjaliści przyjmują, że jednorazowy załadunek powinien wystarczy na nieprzerwane używanie kominka przez około dziesięć godzin. Jeśli więc kominek ma służyć również ogrzewaniu, a nie być tylko elementem dekoracyjnym, warto przy wyborze wziąć pod uwagę również tą cechę.
Wkłady kominkowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kominka. Oferta producentów jest obecnie tak duża, że każdy wybierze wkład idealnie wpisujący się w indywidualne potrzeby. Omówione przez nas parametry mają największe znaczenie i zawsze warto uwzględnić je, dokonując wyboru wkładu kominkowego.