Zasady montażu uchwytów przy umywalkach i sedesie

Z punktu widzenia osób niepełnosprawnych montaż uchwytów znacznie poprawia komfort korzystania z łazienki. Warto jednak podkreślić, że bezpieczeństwo osób korzystających z tych rozwiązań zależy w znacznym stopniu od ich prawidłowej instalacji. Jak zamontować je w łazience, by spełniały one potrzeby niepełnosprawnych?

Uchwyty a kwestia bezpieczeństwa

Sposób, w jaki rozmieszczone są uchwyty dla niepełnosprawnych, określa ustawodawca. Rozwiązania wprowadzane w przepisach prawnych muszą być honorowane przez podmioty prowadzące np. działalność gospodarczą lub świadczące usługi publiczne. Wymogi te są pochodną wielu różnych analiz i badań, w związku z czym zachęca się do ich wdrażania również właścicieli domów prywatnych, w których mieszkają osoby niepełnosprawne.

W dalszej części artykułu przybliżymy uogólnione przepisy związane z montażem uchwytów dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami występuje tu podział na:

  • uchwyty przysedesowe, które montuje się w bliskim sąsiedztwie sedesu,
  • uchwyty przyumywalkowe, które instaluje się obok umywalek.

Montaż uchwytów przysedesowych – najważniejsze wskazówki

Przysedesowe uchwyty łazienkowe to elementy, na które w trakcie eksploatacji oddziałuje największe obciążenie. Zaleca się, aby mocować je bezpośrednio do cegły dziurawki lub płytkach kładzionych na kleju, lub cemencie. Zaleca się również, aby dobrać właściwy rodzaj wkrętów do określonego typu podłoża. Dzięki temu stworzą one stabilne mocowanie. Warto dodać, że po wykonaniu montażu przysedesowe uchwyty łazienkowe powinny być przetestowane pod obciążeniem wynoszącym 120 kg.

Montaż uchwytów przyumywalkowych – najważniejsze wskazówki

Montowane tuż przy umywalkach uchwyty dla niepełnosprawnych powinny być montowane płytkach lub siporeksie. Najlepiej, jeśli znajdują się na wysokości 80 – 85 cm od podłogi, dzięki czemu zapewnią oparcie osobom o standardowym wzroście. Warto też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy uchwytem a umywalką. Najlepiej, jeśli wynosi ona maksimum 3 cm. Uchwyty dla niepełnosprawnych montowane przy umywalkach znajdą swe zastosowanie również w miejscach przeznaczonych dla dzieci (np. przedszkole, szkoła). Niezależnie od przeznaczenia również i one powinny być przetestowane pod kątem obciążenia wynoszącego 120 kg.

Sposób usytuowania uchwytów nie powinien utrudniać poruszania się wózkiem inwalidzkim po łazience. Ich rozmieszczenie powinno być tak zaplanowane, aby ułatwić udzielenie pomocy osobie niepełnosprawnej przy podstawowych czynnościach sanitarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here