Drewniana podłoga to szlachetny sposób na wykończenie wnętrza i trwała posadzka na długie lata. Jeśli raz zdecydujesz, że chcesz mieć w domu naturalne drewno, z pewnością nie będziesz chciał wracać do paneli laminowanych. Po jakimś czasie jednak może Ci się opatrzyć nawet najpiękniejszy buk, dąb lub egzotyczne ipe czy merbau. Co możesz wtedy zrobić? Zamiast wymieniać całą podłogę, zmień jej kolor.
Renowacja to najlepsza okazja na nowy kolor drewnianej podłogi. W przypadku drewnianych desek można je odnawiać wielokrotnie w zależności od stopnia eksploatacji. Jeżeli deski są bardzo zniszczone, konieczne może okazać się zeszlifowanie uszkodzonej lub zarysowanej warstwy drewna. Wykorzystuje się do tego szlifierki taśmowe. Następnie drewno jest polerowane i gotowe do nadania wybranego wybarwienia.
Zobacz, jakie sposoby na zmianę koloru podłogi przygotowali specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu.
Jak przygotować drewnianą posadzkę na zmiany?
Po zeszlifowaniu podłogi należy ją dokładnie wyczyścić i odkurzyć z pyłów. Przed nałożeniem preparatu barwiącego zastosuj ponownie olej, wosk, olejo-wosk lub lakier, które przygotują powłokę do koloryzacji. Jeśli chcesz zmienić dotychczasowy odcień podłogi, pamiętaj o intensywnym zeszlifowaniu desek – aż do warstwy surowego drewna. Inaczej nowy kolor może się nie przyjąć.
Środki do zmiany koloru podłogi
Do dyspozycji masz cztery rodzaje preparatów: bejce, lakiery, oleje i woski. Preparaty pozwalają uzyskać matowe, półmatowe, połyskliwe lub satynowe wykończenie. Bejca to kolorowy impregnat, który zmienia barwę i uszlachetniania drewno. Długo utrzymuje się na podłodze – średnio przez ok. 4 lata, ale jego nałożenie wymaga precyzji i uważności.
Pamiętaj, żeby nie stosować kolorowej bejcy do desek, które chcesz wykończyć ochronną warstwą oleju. Bejca połączy się z olejem, a podłoga będzie ulegać zabrudzeniom.
Prostszym sposobem okaże się zastosowanie lakieru do drewna. Jeżeli zależy Ci na podkreśleniu widocznego rysunku słojów, wybierz olej lub wosk, które przyciemnią/rozjaśnią drewno. Nie oferują one tak zróżnicowanej palety barw jak lakiery, ale nadają satynowe wykończenie i chronią podłogę. Ciekawym rozwiązaniem są oleje z pigmentami.
Biały to też kolor, czyli jak wybielić drewno
Jasne podłogi to nie tylko sposób na optyczne powiększenie wnętrza, lecz także nadanie mu oryginalnego wykończenia. Chciałbyś mieć bieloną podłogę w stylu skandynawskim? Możesz uzyskać ją na dwa sposoby:
- białą farbą do drewna, która jednolicie pokryje deski i zasłoni naturalny rysunek słojów, lub farbą wodorozcieńczalną, która pozwoli, w zależności od Twoich upodobań, uzyskać intensywne lub transparentne pokrycie.
- ługiem – preparat efektownie wybieli deski, ale najlepiej będą na niego reagować jasne drewna: sosny, świerki, brzozy, jesiony oraz klony.
A może szczotkowanie drewnianej podłogi?
Oprócz zmiany koloru podłogi lakierem, woskiem lub olejem możesz również zdecydować się na szczotkowanie. Na czym ono polega? To proces, który pozwala nadać drewnianym deskom wygląd starych podłóg. Służą do tego piaskarki, szczotkarki i inne urządzenia, które sprawiają, że wierzchnia warstwa drewna staje się chropowata i uzyskuje głęboką strukturę z widocznym usłojeniem. Szczotkowaniu nie należy poddawać bardzo twardych gatunków jak buk czy klon. Marzysz o zmianie aranżacji wnętrza na styl rustykalny lub vintage? Szczotkowanie jest dla Ciebie.
Drewniana podłoga – naturalny wybór dobry dla domu
Nie przyciąga kurzu, jest trwała, estetyczna, dodaje wnętrzom przytulności i wprowadza przyjazny mikroklimat – podłoga z drewnianych desek ma wiele zalet. Dzięki możliwości renowacji pozwala na przedłużenie pięknego wyglądu oraz zmianę koloru. Jaka jest Twoja ulubiona barwa drewna? Wyjątkowe odcienie prosto z natury czekają na Ciebie na stronie www.ddd.com.pl.