Płytki do łazienki

Płytki do łazienki to tradycyjny wybór, który pada pod każdą decyzją o remoncie. Jednak ogromny wybór nie ułatwia zakupu i potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jakie na podłogę, a jakie na ścianę. Czy można połączyć styl z jakością? Na co zwrócić uwagę podczas finalizowania zakupów, żeby być zadowolonym z wyboru? Pytań wiele niczym rodzaje kafli.

Na co najbardziej zwrócić uwagę?

Najlepiej zacząć od zaznajomienia się z materiałem. Czyli doboru płytek do własnych wymagań. Spowoduje to odrzucenie sporej ilości kafli, które po prostu nas nie interesują.

Płytki ceramiczne królują podczas wyboru. Dzielą się jedna na:

1. Glazura i terakota. Jest dość cienka, podatna na uszkodzenia i tania. Bardzo dobrze sprawdzi się na ścianę lub łazienki gościnnej (mniej uczęszczanej).

2. Gres rektyfikowany lub szkliwiony. Jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz szorowanie. Nie wchłaniają wody i cechują się antypoślizgiem. Dzięki tym właściwościom zalecany jest zarówno na podłogę, jak i ścianę.

Należy uważnie czytać informacje na opakowaniach od marki. Używać tylko i wyłącznie z typem przeznaczenia.

Ścieralność płytek odnosi się do kafli podłogowych, które najbardziej narażone są na wszelkie uszkodzenia. Im wyższa klasa ścieralności, tym lepiej. Optymalnym wyborem będzie klasa III. Są one mocno wytrzymałe, odporne na brud i szorowanie butami. Wyposażenie łazienek gościnnych może być trochę tańsze. O ile pomieszczenie nie jest mocno eksploatowane, można użyć klasy ścieralności na poziomie II.

W wilgotnej łazience ważne jest, używanie płytek, które odznaczają się odpowiednim antypoślizgiem. Pomiędzy poziomem R9 – R13. Analogicznie, im wyżej, tym lepszy poziom. Nasiąkliwość płytek nie powinna przekraczać 3%.

Ostatnią cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość na zginanie. Czyli próg łamliwości. Najmniej dla kafli ściennych powinien wynosić 15 N/mm², dla podłogowych 35 N/mm², a gresu 45 N/mm².

Gdzie kupić dobre jakości płytki?

Sklep z płytkami ceramicznymi, drewnopodobnymi, ściennymi i podłogowymi jest miejscem, gdzie można sprawdzić swój gust, próbować łączyć kafle. Ogromny wybór powoduje, że można stworzyć niepowtarzalny wzór, albo iść za modą i dopasować się do stylu. Z pewnością znajdzie się tam kategoria z inspiracjami lub najnowszymi trendami. Wybór koloru, kształtu oraz wielkości zależy tylko i wyłącznie od klienta. Jego wizji. Warto zapamiętać, że małe drobne płytki, to jednocześnie więcej fugi, która może się szybko brudzić. Z kolei duże formy mogą przytłoczyć. Najlepiej złapać harmonię. Wybierając białe ścienne kafle, warto dołożyć drewnopodobne lub szare na podłogę. Duże stosować na dół, a mniejsze ku górze. Tak wyśrodkowany zamysł stworzy idealne miejsce do relaksu i kąpieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here