Abażury do lamp, czyli jak rozświetlić swoje wnętrze w oryginalny sposób?

0
1447

Szukasz dodatkowego źródła światła do swojego wnętrza? W niniejszym artykule piszemy o abażurach do lamp, które stają się w ostatnim czasie coraz bardziej modne.

Doświetlenie wnętrz

Po wyborze głównego źródła światła w salonie, czy też innych domowych wnętrzach, przychodzi czas na dobór dodatkowego oświetlenia. Jego zadaniem jest „doświetlenie” tych zakamarków pomieszczenia, gdzie nie sięga światło głównej lampy. Oprócz tego dodatkowe oświetlenie używane jest do stworzenia we wnętrzu odpowiedniej atmosfery. Często zapalamy tylko je, aby uzyskać wyjątkowy efekt przytulności we wnętrzu. Lampy te mają wbrew pozorom duży wpływ na nasze samopoczucie, bowiem zapalamy je na przykład przed snem, aby się zrelaksować i lepiej spać. (Jak wiadomo, duże natężenie sztucznego światła nie jest wskazane bezpośredniego przed zasypianiem). Rolę tego typu oświetlenia doskonale spełniają lampy z abażurami. Wbrew pozorom nie są one wcale przeżytkiem, o czym świadczy oferta takich sklepów z oświetleniem, jak choćby Lampy4Home, jaką zobaczycie pod poniższym adresem: https://www.lampy4home.pl/abazury. W kolejnych akapitach przeczytacie o ich właściwościach oraz rodzajach.

Dlaczego właśnie abażury?

Lampy z abażurami, jak żadne inne, wprowadzają do wnętrza szczególną atmosferę. Wszystko za sprawą ich delikatnego, lekko „przyćmionego” światła tak pożądanego w godzinach wieczornych, czy też nocnych. Niewiele lamp może pochwalić się tak „nastrojowymi” właściwościami. Oczywiście możemy zapomnieć o czytaniu przy tego rodzaju świetle. Jego rolą jest przede wszystkim kreowanie odpowiedniej atmosfery, czy też doświetlanie powierzchni mebli, na których stoją, jak na przykład komody, szafki nocne oraz inne.

Choć wielu osobom abażury kojarzą się z niezbyt modnym oświetleniem to obecnie znajdziemy z łatwością ich designerskie wersje, jakie idealnie pasują do nowoczesnych, oryginalnych wnętrz. Duży wybór kolorów i wzorów pozwala dostosować je świetnie do stylu danego wnętrza.

Do jakich pomieszczeń są głównie przeznaczone? W tej kwestii nie ma ścisłej reguły. Znajdziemy je w salonie, sypialni, kuchni, a także innych wnętrzach – wszędzie tam gdzie potrzebujemy dodatkowego, klimatycznego oświetlenia.

Kształt ma znaczenie

Abażur to nie tylko określony kolor, wzór i materiał, ale także kształt. Od jego formy zależy to jak wkomponuje się on w dane pomieszczenie. Obecnie w branży oświetleniowej znajdziemy różnorakie abażury, pasujące do wielu przestrzeni, jednak nieśmiertelną klasykę stanowią 4 z nich, a mianowicie abażur w kształcie kostki, walca, stożka, oraz tak zwany „abażur turek”. Formy te są najbardziej rozpowszechnione i odpowiadają na potrzeby mieszkań urządzanych w różnych stylach. Oczywiście poza nimi napotkamy także różnego rodzaju wariacje pasujące do ekstrawaganckich, oryginalnych przestrzeni.

Abażury do lamp w pokoju dziecięcym

Szczególną rolę pełnią abażury do lamp znajdujące się w pokoju dziecięcym. Nie tylko stanowią one integralną część oświetlenia, ale również ozdabiają dziecięcą przestrzeń w niepowtarzalny sposób. Abażury te posiadają specjalne nadruki. Znajdziemy wśród nich zarówno ciekawe pod względem estetycznym wzory, jak i nadrukowane postacie z ulubionych bajek naszych pociech. Na rynku znajdziemy wiele propozycji tego typu oświetlenia przeznaczonej do dziecięcego, lub młodzieżowego pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here