Łazienka to bez wątpienia pomieszczenie, w którym utrzymywanie wysokiej, komfortowej temperatury jest szczególnie ważne. W końcu często się tam rozbieramy, a unosząca się w powietrzu wilgoć jedynie potęguje uczucie przejmującego chłodu. Niestety źle dobrany grzejnik potrafi niekorzystnie wpłynąć ma aranżację wnętrza. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe też posiada swoje wady, więc wybór między jednym a drugim rodzajem ogrzewania nie jest wcale taki prosty.

Kiedy urządzamy łazienkę, najpierw skupiamy się na wyborze wanny, umywalki oraz mebli łazienkowych, a dopiero potem myślimy o ogrzewaniu. Tymczasem eksperci zajmujący się aranżacją wnętrz podkreślają, że kwestii ogrzewania nie wolno lekceważyć; tym bardziej, że temperatura powietrza w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach – wskazane są około 24-25°C.

Grzejniki łazienkowe w aranżacji wnętrz

Większość grzejników łazienkowych ma tradycyjną budowę drabinkową – składają się one przeważnie z pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Niemniej w małej łazience z oknem często trudno jest znaleźć miejsce na odpowiednio duży grzejnik drabinkowy, bo wanna, prysznic, sedes i umywalki zajmują tyle powierzchni ścian, że miejsca starcza jedynie na niewielki grzejnik. Pamiętajmy, że grzejniki nie tylko ogrzewają łazienkę, ale służą też jako suszarka dla ręczników lub bielizny. Jeśli zatem chcemy, aby grzejnik, na którym powieszony jest ręcznik ogrzewał w miarę wydajnie łazienkę, to koniecznie zwiększmy jego moc o jakieś 20%.

Funkcjonalność jest bardzo ważna, ale grzejnik w łazience pełni również funkcję dekoracyjną, gdyż często umieszcza się go w centralnej części pomieszczeniazauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Właśnie dlatego wygląd i dopasowanie grzejnika do aranżacji wnętrza łazienki jest niezwykle istotne. Co prawda kiedyś jednym sposobem na zmianę koloru grzejnika była farba olejna, ale te czasy mamy już dawno za sobą. Dziś producenci grzejników oferują modele o nietypowych kształtach i w śmiałych paletach kolorystycznych.

Osoby, które poszukują ciekawych pomysłów na aranżację wnętrza swojej łazienki, mogą rozważyć grzejniki chromowane. Ten typ grzejnika świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach, bo współgra z dużymi lustrami i armaturą łazienkową, która zazwyczaj także występuje w chromowanej wersji. Niemniej dodatkowa powłoka galwaniczna wpływa na pogorszenie wydajności grzewczej – grzejniki chromowane oddają ok. 30% mniej ciepła niż modele bez powłoki galwanicznej.

A może ogrzewanie podłogowe?

Rozwiązanie alternatywne dla ogrzewania grzejnikowego stanowi ogrzewanie podłogowe. Nie tylko zapewnia ono optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu, ale także ogrzewa posadzkę. W przypadku łazienki ogrzewana posadzka bywa nieoceniona, bo najczęściej wykańcza się ją zimnymi w dotyku płytkami ceramicznymi, a przecież po łazience przeważnie stąpa się boso. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu odczujemy komfort po wyjściu z kąpieli czy spod prysznica. Niemniej ważne jest zaplanowane go na etapie planowanie budowy, gdyż montaż instalacji podłogowej może nie tylko okazać się drogi, ale czasami wręcz niemożliwy. Ponadto ogrzewanie podłogowe elektryczne wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

– Obecnie standardem w łazience staje się połączenie dwóch systemów ogrzewania: tradycyjnych grzejników oraz ogrzewania podłogowego – zauważa Maciej Balcerek. – Współpraca tych dwóch systemów to optymalne rozwiązanie grzewcze do łazienki. Elegancki i funkcjonalny grzejnik szybko dostarczy ciepło, podgrzeje i osuszy ręczniki, a podłogówka zapewni ciepłą i suchą podłogę oraz utrzyma stałą, komfortową temperaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here