Dzisiaj na rynku jest wielu producentów, wiele modeli telewizorów i mnóstwo zastosowanych w nich technologii. Jak się w tym nie pogubić? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Tego i wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Gdzie kupić telewizor?

Pierwszą kwestią, jaką warto rozważyć jest to, gdzie kupić telewizor. Czy lepiej pojechać do popularnego sklepu stacjonarnego, czy skorzystać ze stron takich jak www.homebook.pl/produkty/telewizory – porównać parametry, ceny i zdecydować się na zakup przez Internet? Wszystko zależy od naszych preferencji i przyzwyczajeń, jednak prawda jest taka, że w sieci nie dość, że jest znacznie większy wybór modeli, to można przeczytać pełną specyfikację, opinie użytkowników, jak i poszukać najkorzystniejszej oferty cenowej. Bardzo często zakupiony towar może być nam dostarczony już nazajutrz lub w ciągu 2-3 dni. Tak jak często ma to miejsce i w sklepach stacjonarnych.

Jaki rozmiar telewizora?

Tak, jak w samochodach liczy się moc, tak w telewizorach rozmiar, czyli przekątna ekranu. Największą zaletą dużych telewizorów jest to, że pozwalają na znacznie lepszą widoczność szczegółów obrazu, chociaż często także i jego wady, czy migotanie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zależy nam na bardzo innowacyjnym sprzęcie, to wielu producentów nie wypuszcza go mniejszego niż 50 cali – wchodzi więc w rachubę jedynie zakup dużego telewizora.

Jaka rozdzielczość ekranu?

Rozdzielczość to parametr, który informuje o szczegółowości obrazu wyświetlanego na ekranie, czyli o liczbie wyświetlanych jednokolorowych punktów. Full HD to 1920×1080, czyli łącznie nieco ponad 2 miliony pikseli, zaś Ultra HD, zwane również 4K to 3840×2160, czyli cztery razy więcej. Daje to więc znacznie większą szczegółowość. Prawda jest jednak taka, że to parametr dla obrazu statycznego, ten w ruchu zawsze ma znacznie niższy. Jeśli chcemy kupić telewizor, z którego będziemy zadowoleni przez lata, lepiej dołożyć i postawić na ten w 4K.

Jaki kształt ekranu telewizora?

Do niedawna większość telewizorów miała płaski ekran, dzisiaj możemy kupić również takie, które mają zakrzywiony. Ich największą zaletą według producentów jest to, że pozwalają widzowi lepiej zanurzyć się w obrazie przedstawionym na wyświetlaczu. To daje większe doznania. Jednak zakrzywiony ekran nie sprawdzi się u każdego. Musi bowiem być w linii prostej przed oczami, a nie pod skosem. Co więcej – sprawdzi się raczej w domu, w którym zasiada przy nim jedna, dwie osoby.

Jaki typ wyświetlacza w telewizorze wybrać?

W sprzedaży są ekrany plazmowe, LCD i LED, a także najnowsze – OLED. Telewizory plazmowe są odporne na uszkodzenia i mają najszerszy kąt widzenia, LCD niewiele ważą, ale powoli odchodzą do lamusa, a LED – najcieńsze, które zużywają mało energii, doskonale odwzorowują kolory i mają wysoki kontrast. To właśnie te ostatnie, choć posiadające różne podziały, są dzisiaj najpopularniejsze. W dalszej perspektywie jest technologia OLED. Dzisiaj to możliwość tylko dla bogaczy.

Czy warto kupić Smart TV?

W sprzedaży są tradycyjne telewizory, będące po prostu odbiornikami telewizji cyfrowej, kablowej lub satelitarnej, jak i tzw. Smart TV, które po podłączeniu do Internetu, np. za pośrednictwem kabla, czy Wi-Fi, pozwalają na korzystanie na nim z wielu aplikacji – zarówno tych do oglądania telewizji na życzenie, programów, filmów, jak i portali społecznościowych. Czy warto kupić taki „inteligentny telewizor”? Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami i oglądamy telewizję w czasie rzeczywistym – nie ma po co, jeśli jednak interesuje nas np. oglądanie powtórek programów, filmików z sieci na telewizorze itp. – warto wybrać Smart TV.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru telewizora?

Ostatnią sprawą ważną przy wyborze telewizora jest to, jakie ma inne parametry. Oczywiście nie każdego zainteresuje kontrast, jasność lub płynność obrazu, ale już ilość portów USB, złączy HDMI, obecność tunerów do odbioru każdego rodzaju telewizji (DVB-T, DVB-C, DVB-S), a także możliwość łączności z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi, nie mówiąc już o tym, czy telewizor można zawiesić na ścianie – to wszystko, co powinniśmy sprawdzić jeszcze przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here