Obecnie co raz modniejsze stają się nawiązania w aranżacjach wnętrz do wiejskich, sielskich klimatów. Nazywamy to stylem rustykalnym.
Pomimo mody na chłodne, industrialne wnętrza, styl rustykalny nadal ma swoich wiernych miłośników. Wielu z nas lubi, gdy wnętrze domu przypomina wyglądem swojskie, pełne ciepła wnętrze wiejskiego drewnianego dworku, domu z ‚duszą’. Jakie elementy wystroju wnętrza warto uwzględnić, aby stworzyć przynajmniej namiastkę takiego klimatu?
Drewno i kamień jako budulec
Styl rustykalny nawiązuje do dawnych aranżacji wnętrz spotykanych w domach naszych dziadków, pradziadków. Dominuje w nim po prostu drewno, ściany być może ozdobione deskami lub po prostu boazerią. Podłoga zapewne także drewniana lub wykonana z ciosanego kamienia. W takim wnętrzu oczywiście nie może zabraknąć klasycznych drewnianych prostych w swej formie mebli oraz stylowych, ponadczasowych dodatków tj zegar, obrazy w ozdobnych ramach czy świeczniki, poduszki, bawełniane zasłonki itp.
Drewniane zapewne będą także schody prowadzące na poddasze. Zapewne będą to schody proste i masywne. Można zostawić naturalny kolor drewna, ale można i pomalować je na biało, wszystko zależy od końcowej koncepcji w aranżacji. W ostatnich latach popularne jest tak zwane ‚szczotkowane’ drewno. Chodzi tutaj o specjalną technikę wizualnego postarzania powierzchni drewnianych elementów. Decydując się na drewniane schody, niewątpliwie powinniśmy kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale także wskazaniami praktycznymi. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego gatunku drewna z jakiego będą wykonane schody.
Drewniane schody, źródło: Drewdom .
Oczywiście tego typu pomysły możemy wdrożyć na etapie projektowania wystroju wnętrza nowo wybudowanego domu, lub podczas jego gruntownego remontu. Inaczej sprawa przedstawia się, gdy mamy do czynienia z mieszkaniem w bloku i gdy nie dysponujemy zbyt dużym funduszem przeznaczonym na remont. Wtedy możemy wykonać aranżację, która będzie mocno nawiązywać do stylu industrialnego. Jak możemy to osiągnąć?
Tapety ścienne w roli głównej
Szybkim i stosunkowo niedrogim sposobem na odmianę charakteru wnętrza może być zastosowanie odpowiedniej tapety ściennej. Na rynku tapet dekoracyjnych mamy sporo kolekcji nawiązującej w stylu do wiejskich klimatów. Bez problemu znajdziemy tapety z motywami drewna, kamienia czy cegły.
Na aranżacji powyżej zastosowano tapetę francuskiej marki Ugepa. Dominują w niej szarości i beże, co pomaga stworzyć eleganckie wnętrze nawiązujące do tradycyjnego, klasycznego stylu rustykalnego.
Tapeta ścienna, źródło: INNETAPETY
Tapeta ścienna zaprezentowana w powyższej aranżacji dobrze imituje drewno pokryte jeszcze pozostałościami ze starych farb. Tapeta belgijskiego producenta deco4walls. Wybierając tapetę ścienną warto zwrócić uwagę, czy wyczuwalne jest dotykiem usłojenie – podobnie jak w przypadku postarzanego drewna.
Jak więc widać, dróg do osiągnięcia aranżacji w wiejskim klimacie jest sporo. To jaką z nich obierzesz będzie zależeć tylko od Ciebie. Życzymy sukcesów w aranżacyjnych przygodach!