Biurko obok okna? Co zamontować na oknie? Rolety, żaluzje, zasłony?

0
1326

Co zamontować na oknie przy biurku, aby można było komfortowo pracować? Czy ustawienie biurka przy oknie to w ogóle dobry pomysł i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Jak ustawić biurko obok okna?

Praca przy biurku wydaje się być prosta i przyjemna, jednak wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. A jak temu zaradzić? Bardzo ważna jest ergonomia pracy przy biurku (https://biurka.com.pl/kategoria/ergonomia), czyli odpowiednie dostosowanie mebli i urządzeń biurowych tak, aby jak najmniej obciążać organizm. Warto wiedzieć, jak ustawić biurko względem okna. Nie powinno być do niego postawione tyłem, ponieważ światło będzie odbijać się od ekranu, co może być bardzo szkodliwe dla naszych oczu. Aby móc komfortowo pracować przy biurku, najlepiej ustawić je w taki sposób, aby monitor znajdował się bokiem do okna w odległości około 1 m. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej odległości użytkownika od monitora – najlepiej, jeśli wynosi około 50 cm.

Nienajgorszym pomysłem jest także ustawienie biurka równolegle do okna, jednak w tym przypadku konieczne jest zastosowanie rolet, żaluzji lub przynajmniej zasłon. A którą z tych opcji wybrać? Gdzie sprawdzą się rolety, żaluzje, a gdzie zasłony w oknach?

Biurko przy oknie w biurze

W biurach najczęściej montuje się rolety – są bardzo praktyczne, a przy tym stosunkowo tanie. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów rolet, m.in. te klasyczne, materiałowe, rolety dzień noc, plisy, a także rolety rzymskie. Za najbardziej funkcjonalne, a tym samym najczęściej wybierane do przestrzeni biurowych, uznawane są rolety dzień noc, które umożliwiają wygodną regulację natężenia światła. Jednak wybór odpowiedniego modelu zależy również od tego, co chcemy osiągnąć za pomocą takich rolet. Jeśli zamierzamy zamontować je w oknach sali konferencyjnej lub specjalistycznego biura, gdzie ważne jest odpowiednie zaciemnienie, lepiej postawić na rolety blackout.

Ciekawym pomysłem są również plisy, które mogą odsłaniać okno od dołu lub od góry. Dzięki czemu można dostosować dopływ światła w zależności od kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia. W nowoczesnych biurach, a także tych utrzymanych w stylu loftowym pojawiają się również metalowe żaluzje, pełniące w tych przestrzeniach także funkcję dodatkowej, minimalistycznej dekoracji.

Jakie rolety, żaluzje do domowego biura?

A co zamontować na oknie w domowym biurze? Czym zasłonić okno, aby można było komfortowo pracować przy biurku w domu? Tutaj wybór jest nieco trudniejszy, ponieważ równie ważna jest funkcjonalność co wygląd. Dlatego najczęściej wybierane są znów rolety dzień noc, które regulują dopływ światła, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej takie rolety zastępują staromodne firanki. Jednak mamy też propozycję dla miłośników klasycznych aranżacji – ciemne, zasłony. Może nie są tak praktyczne jak rolety, bo za ich pomocą nie można dopasować natężenia światła, ale okażą się skuteczne, gdy chcemy wyciemnić pomieszczenie, np. w słoneczny dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here