Absorpcja jest to termin, który odnosić się może do wielu dziedzin, a oznacza pochłanianie/wchłanianie. Termin można stosować w takich dziedzinach, jak: fizyka, absorpcja rentgenowska, absorpcja promieniowania alfa, absorpcja promieniowania beta, absorpcja termiczna. W optyce oznacza ona proces pochłaniania energii fali przez ciało, natomiast w akustyce proces pochłaniania energii fali dźwiękowej przez ciała fizyczne. Termin też ma swoje zastosowanie w dziedzinie ekonomii i oznacza popyt krajowy.
Dzięki rozwojowi technologicznemu proces absorpcji został wykorzystany w przemyśle, między innymi do wytwarzania chłodu. Mowa tutaj o agregatach absorpcyjnych, zwanych także chillerami absorpcyjnymi.
Na czym polega absorpcja w przemyśle?
Agregaty absorpcyjne pracują na zasadzie wytwarzania chłodu z energii cieplnej. Są one wykorzystywane w systemach klimatyzacyjnych, w momencie, w którym mamy do czynienia z niezagospodarowaną nadwyżką ciepła technologicznego lub odpadowego. Jednak nie należy ich mylić z chillerami wody lodowej. Różnica polega głównie na tym, że do wytworzenia chłodu w agregacie absorpcyjnym nie jest wymagane dostarczenie kosztownej energii elektrycznej. Agregat jest bowiem zasilany przez ciepło w postaci gorącej wody bądź pary.
Agregat absorpcyjny (absorber). Fot. energycool.pl
Takie agregaty są wykorzystywane głównie w przemyśle oraz energociepłownictwie (tutaj zazwyczaj jest duża nadwyżka odpadowej energii cieplnej). Są to też rozwiązania coraz bardziej popularne, głównie ze względu na ich ekologiczność, na co obecnie zwraca się szczególnie dużą uwagę.
Zalety systemów absorpcyjnych
Systemy absorpcyjne mają wiele zalet, dlatego coraz częściej możemy się z nimi spotkać. Jedną z zalet jest prostota budowy oraz brak ruchomych części, co wpływa na ich małą awaryjność. Agregaty absorpcyjne pracują bardzo cicho, a dodatkowo nie są podatne na korozję. Stosowanie czynników proekologicznych jest bardzo ważne ze względu na wysokie zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę kurczące się zasoby surowców naturalnych (co wpływa na wzrost cen energii elektrycznej), istnieje duże prawdopodobieństwo, że agregaty absorpcyjne zaczną powoli wypierać bardziej tradycyjne metody pozyskiwania energii. Wykorzystanie energii odpadowej jest obecnie najlepszą drogą do ochrony środowiska, dlatego układy absorpcyjne coraz częściej są traktowane. jako alternatywa dla sprężarkowych agregatów wody lodowej.
Jedną z najczęściej wymienianych zalet tego typu rozwiązań jest możliwość pełnego wykorzystania niezagospodarowanej energii cieplnej. Ważne jest to także w miejscach cierpiących na deficyt energii, ponieważ w agregacie absorpcyjnym produkcja chłodu odbywa się niezależnie od energii elektrycznej. Jak widać zastosowanie procesu absorpcji w procesach przemysłowych może mieć bardzo duże znaczenie zwłaszcza w kwestii ochrony środowiska.
Więcej na energycool.pl