Co warto wiedzieć przed zakupem okien dachowych?

Poddasza mieszkalne już od dawna są bardzo popularne w budownictwie, a ludzie chętnie decydują się na tego typu rozwiązania. Przede wszystkim zwiększają one atrakcyjność wizualną domów z zewnątrz, jak również wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że poddasze wymaga dodatkowego doświetlenia wnętrza. Rozwiązaniem na to są okna dachowe, które są już dosyć wiekowym wynalazkiem, ale nieustannie technologia ich wykonania zmienia się w celu zapewnienia jak najlepszej jakości produktów. Obecnie można rozróżnić wiele typów, wykonanych z różnych materiałów oraz ze specjalnymi funkcjami. Okna to spory wydatek oraz inwestycja na długi czas, dlatego warto wiedzieć coś na ten temat zanim dokonamy zakupu.

Dobór wielkości

Tak naprawdę okna dachowe doświetlają dużo większą powierzchnię niż pionowe, dlatego też często dobiera się ich wielkość do rozmiaru podłogi w danym pomieszczeniu. Zazwyczaj jest to ok. 1/10 powierzchni podłogi. Mogą być one montowane w dachach spadzistych oraz płaskich. Dobór pod względem wielkości, może zatem zależeć również od konta nachylenia dachu, im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe. W dopasowaniu rozmiaru okna może mieć znaczenie wysokość ścianki kolankowej. W przypadku wyższej ścianki również dolna krawędź okna będzie nieco wyżej.

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe najłatwiej podzielić na: obrotowe, uchylno-obrotowe oraz o podwyższonej osi obrotu. Mogą mieć one konstrukcje dwu lub trzyszynową. Różne typy mają swoją specyfikę dopasowaną do konkretnych zastosowań. Ponadto każdy z modeli może mieć inną technikę wykonania i przede wszystkim materiał budulcowy, dlatego warto zaznajomić się z poszczególnymi wariantami. Sklep Velno w swojej ofercie prezentuje produkty dwóch największych producentów okien dachowych na świecie, czyli marki Fakro oraz Velux. Na stronie velno.pl można sprawdzić każdy model z osobna i zapoznać się możliwościami, jakie gwarantuje.

Okna obrotowe

Zawiasy umocowane są w połowie okna i pozwalają po jego otwarciu na obracaniu okna po osi w zależności od potrzeb. Jest to jedno z najwcześniej stosowanych rozwiązań w przypadku takich okien. Zamykane jest przy pomocy klamek montowanych w dolnej bądź framudze. Okno jest praktyczne w przypadku jego czyszczenia, ponieważ można go obrócić do wewnątrz zewnętrzną stroną i bez problemu wyczyścić. Natomiast wyglądanie przez takie okno, nie dla wszystkich jest uznawane za wygodne.

Okna uchylno-obrotowe

Największym plusem tych okien jest możliwość otwierania ich na dwa sposoby. Posiadają one dwie osi obrotu skrzydła, w połowie ramy i w jej górnej części. Może być otwierane jak uchylne lub jako obrotowe po zwolnieniu specjalnej blokady. Wiele osób uważa, że jest to najpraktyczniejszy model i najlepiej sprawdza się w eksploatacji.

Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu

Ich największą zaletą jest możliwość swobodnego wyglądania przez okno po jego otwarciu, co zapewnia usytuowanie zawiasów na 2/3 wysokości ramy. Wyglądają one tak samo, jak okna uchylne, czyli właściwie odróżniają się od uchylnych bardziej komfortową obsługą. Mogą być montowane na różnej wysokości, a przy ich otwieraniu nie trzeba się schylać.

Pakiet 3-szybowy lub 2-szybowy. Który lepszy?

W ofercie sklepu Velno można znaleźć sporo modeli obydwu typów. Czym one się różnią i kiedy bardziej się sprawdzają? Najprościej rozróżnić je pod względem ergonomii i ceny. Okna dwuszybowe są tańsze, ale mają słabsza termoizolacje. Lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie często nie przebywamy lub w klimatach nieco cieplejszych niż w Polsce. Częściej są stosowane w pomieszczeniach o małej powierzchni, które łatwiej nagrzać przy pomocy centralnego ogrzewania. W przypadku okien trzyszybowych są one co prawda droższe, ale o lepszej termoizolacji i wytrzymałości. Kwestią do rozważenia może być to, czy inwestycja w okna trzyszybowe zwróci się w postaci niższych rachunków. Wielu specjalistów radzi, że współczynnik przenikania ciepła jest najważniejszym czynnikiem determinującym wybór właściwych okien. Na poddaszu, które latem jest cieplejsze, zaś zimą wymaga dobrego ogrzewania, jest to naprawdę istotna kwestia. Izolacja termiczna jest liczona dla całego okna, dlatego nie tylko szyby mają znaczenie, chociaż to one w dużym stopniu odpowiadają za przepływ ciepła.

Rodzaje ram okien

Ramy okien dachowych muszą mieć solidną konstrukcję oraz montaż, ponieważ są dużo bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, niż okna pionowe. Ważny jest materiał budulcowy. Zazwyczaj z zewnątrz jest to odpowiedni dobrany metal od wewnątrz natomiast drewno lub plastik. Technologie stosowane w budowie ram, komory itp. mają również znaczenie przy ekonomiczności i termoizolacji danych modelów. Natomiast oddzielną, ale również istotną kwestią są wywietrzniki. Jeżeli wiemy, że w danym pomieszczeniu panuje wilgoć np. łazienka, a na poddaszu równie często dochodzi do skraplania się powietrza, trzeba wziąć pod uwagę to, że rama może być narażona na wypaczenie. W tym wypadku okna połaciowe wykonuje się z PWC lub drewna modyfikowanego.

Kwestie solidności i wyciszenia

Wiadomo, że okna dachowe muszą być wytrzymałe na obfite opady deszczu, śniegu, a zwłaszcza gradu, dlatego stosowane w nich szyby są do tego specjalnie przygotowane. Inną kwestią jest wyciszenie, równie istotne w domach jednorodzinnych. Okna wyciszone mają grubszą szybę zewnętrzną, zaś ich ramy są odpowiednio oblachowane i okryte specjalną blachą, tak aby wszelkie odgłosy dudniącego deszczu czy gradu były skutecznie tłumione.

Decyzja co do zastosowania okien dachowych to inwestycja na wiele długich lat, dlatego ważne jest przeanalizowanie każdej kwestii.

Okna dachowe Fakro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here