Czujka pożarowa

0
2371

Czujki pożarowe są częścią automatycznego systemu sygnalizacji pożaru. Jest to element detekcyjny. W zależności od modelu, reagują na fizyczne lub chemiczne zjawiska, które się pojawiają, gdy pożar zaczyna się rozwijać, zatem możliwe jest wykrycie niebezpieczeństwa już na bardzo jego wczesnej fazie. Jeżeli zagrożenie zostanie wykryte, czujka pożarowa wysyła sygnał do centrali systemu pożarowego. Może to nastąpić m.in. w skutek podwyższenia temperatury we wnętrzu, pojawienia się dymu lub czadu.

Czujniki pożarowe – rodzaje

Ze względu na zasady działania oraz ich przeznaczenie, czujki pożarowe możemy podzielić na kilka kategorii:

  • czujniki wzrostu temperatury,
  • czujniki dymu i czadu,
  • czujniki płomienia.

Dodatkowo czujniki dymu dzieli się na jonizacyjne i optyczne.

Czujki dymu jonizacyjne mają kilka podstawowych zalet. Zużywają mało prądu, a przy tym są bardzo czułe. Dzięki swojej wysokiej efektywności są w stanie wykryć pożar w jego bardzo wczesnej fazie. Właśnie dlatego znajdują zastosowanie w miejscach, w których istnieje podwyższone ryzyko zagrożenia wybuchem lub pożarem. Ich jedyną wadą jest konieczność utylizowania ze względu na materiał wykorzystany w konstrukcji.

Czujniki dymu optyczne są nazywane inaczej czujnikami fotoelektrycznymi. Jeżeli dojdzie do emisji dymu w pomieszczeniu, wiązka światła emitowanego przez czujnik rozprasza się i wtedy alarm jest aktywowany. Urządzenie włącza się już we wczesnej fazie pożaru lub w sytuacji jego zagrożeniem. Dlatego może być wykorzystywany w miejscach, w których istnieje zakaz używania otwartego ognia, np. w hotelach czy zakładach pracy. Wystarczy, że w pomieszczeniu zostanie zapalona świeczka lub papieros, a czujnik informuje centralę o zagrożeniu pożarem. Pozwala to skutecznie nie tylko walczyć z już powstałym pożarem, ale również nie dopuścić do jego powstania przez nieodpowiednie zachowanie osób znajdujących się wewnątrz.

Czym jest czujnik czadu?

Czad, czyli tlenek węgla, jest cichym zabójcą, ponieważ jest bezwonny, bezbarwny i niemożliwy do zobaczenia. Powstaje podczas spalania produktów m.in. w piecykach gazowych lub kominkach. Czad jest bardzo trujący, a jego ulatnianie się w mieszkaniach niejednokrotnie prowadzi do śmierci wielu osób. Na szczęście coraz częściej w warunkach domowych instaluje się czujki pożarowe przeznaczone nie tylko do wykrycia dymu, ale również czadu. Nie sposób dostrzec go samodzielnie, zatem niezbędne jest wspomaganie się profesjonalnym sprzętem.

Pamiętajmy, że czujniki są przeznaczone do kontrolowania bezpieczeństwa. Najistotniejsze jest jednak regularne dbanie o urządzenia przeznaczone do spalania, konserwacja ich oraz regularne kontrolowanie przewodów wentylacyjnych.

Czujka pożarowa – ceny

Warto zwrócić uwagę, że tego typu sprzęt jest bardzo dostępny przystępny cenowo. Czujnik czadu kosztuje mniej niż 100 zł. Dzięki temu jest dostępny dla każdego  konsumenta. Warto w niego zainwestować, aby podwyższyć swój komfort podczas snu i codziennego życia. Niektóre czujniki tlenku węgla mają wbudowany wyświetlacz, który w razie niebezpieczeństwa pokazuje, jaki jest poziom zanieczyszczenia toksynami oraz emituje sygnał alarmowy. Warto w taki sprzęt zaopatrzyć starsze osoby, które nie zawsze są świadome zagrożeń, z jakimi mają styczność na co dzień. Wszelkie czujniki dymu i temperatury są również niezbędne w biurach oraz zakładach produkcyjnych, gdzie nadrzędne jest bezpieczeństwo pracowników oraz sprzętu, przy którym pracują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here