Czy warto stosować nity aluminiowe?

0
1641

Nity mają wiele zastosowań zarówno w przemyśle, jak i budownictwie. Korzystają z nich także rzemieślnicy, tacy jak rymarze, czy artyści. Dzięki nitom możliwe jest trwałe połączenie np. elementów konstrukcyjnych, jednak w tym celu konieczny jest ich właściwy dobór. O tym, jakie nity warto stosować i czym kierować się przy wyborze, przeczytacie w niniejszym artykule.

Rodzaje nitów

Możliwe jest stworzenie wielu podziałów nitów, które będą brały pod uwagę różne ich cechy. Podstawowa klasyfikacja bierze pod uwagę ich zastosowanie, w związku z czym wyróżniamy:

– nity standardowe,

– nity otwarte,

– nity zamknięte,

– nity szczelne,

– nity rozwidlone,

– nity rozprężone,

– nity wpuszczane,

– nity rowkowane.

Inne podziały nitów uwzględniają np. kształt łba, czy materiał, z którego zostały wykonane, za przykład może posłużyć nit aluminiowy zrywalny z oferty sklepu Incop. To właśnie na ten rodzaj zwrócimy szczególną uwagę w tym artykule.

Czy warto stosować nity aluminiowe?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, nity aluminiowe stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Mogą posiadać różne właściwości, a wiele zależy od tego, jaka jest zawartość magnezu w stopie aluminium. Magnez ma duży wpływ na twardość tego rodzaju nitów – im jest go więcej, tym są one twardsze. Jednocześnie aluminium jest metalem plastycznym, dlatego też nity te świetnie nadają się do prac z wymagającymi materiałami oraz w miejscach podatnych na rozciąganie. Nity z niską zawartością magnezu, a więc miękkie, bardzo często wykorzystywane są do delikatnych łączeń. Przykładem mogą być połączenia materiałów, które są podatne na uszkodzenia.

Kolejną cechą nitów aluminiowych, o której warto wspomnieć, są ich właściwości antykorozyjne. Aluminium ma tę właściwość, że samoczynnie pokrywa się cieniutką warstwą tlenku glinu, co powoduje, że proces utleniania się tego metalu jest zatrzymany. Oczywiście mówimy tutaj o aluminium w środowisku lądowym. Niestety w warunkach zasadowych lub silnie kwasowych bardzo szubko dochodzi do korozji, dlatego też nity aluminiowe nie dają się do połączeń, które mogą mieć kontakt z wodą morską. Istotne jest również to, że metal ten zwiększa swoją objętość pod wpływem wysokich temperatur.

Nit stalowy czy aluminiowy – co wybrać?

Różnic między tymi dwoma stopami jest naprawdę dużo, jednak można znaleźć też podobieństwa. Przede wszystkim stal będąca stopem żelaza, węgla i innych pierwiastków jest wytrzymała, ma również dobre właściwości plastyczne. Zwykła stal o wiele szybciej koroduje niż aluminium, jednak i na to znajdzie się rada, a konkretnie stal nierdzewna. Ten rodzaj stali jest znacznie droższy od zwykłego stopu, ale odporność na korozję wywołaną czynnikami atmosferycznymi, czy roztworami alkalicznymi i rozcieńczonymi kwasami musi mieć swoją cenę.

Należy zauważyć, że stal jest znacznie cięższa od aluminium, co może być argumentem na jej niekorzyść, nie zmienia to jednak faktu, że nity stalowe są najbardziej uniwersalne. Aby wybrać odpowiedni rodzaj nitów, należy zatem bardzo dobrze przemyśleć, jakie cechy są przez nas najbardziej pożądane i na tej podstawie zdecydować, czy lepsze będą aluminiowe, czy np. stalowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here