Zakup lub sprzedaż garażu nie jest sprawą tak łatwą, jakby się mogło wydawać. Jest kilka spraw, o których warto wiedzieć, zanim się za to weźmie. O czym mowa? Jakie dokumenty są kluczowe? Jakich formalności trzeba dopilnować?
Garaż na sprzedaż – gdzie szukać?
Chcesz kupić garaż i nie wiesz, gdzie szukać? Warto zacząć od spaceru po okolicy. Często na garażach, ogrodzeniach lub słupach mieszkańcy umieszczają informację o tym, że chcą sprzedać lub wynająć garaż. Można też samodzielnie rozwiesić ogłoszenia o tym, że się go szuka. Oczywiście pamiętając przy tym, by zrobić to w dozwolonych miejscach.
Zdecydowanie lepiej jednak jest postawić na internet. W sieci jest wiele stron z ogłoszeniami o sprzedaży/wynajmie nieruchomości. Także tych o przeznaczeniu innym niż mieszkalne. Garaże i miejsca postojowe na sprzedaż zobacz na www.sprzedajemy.pl i wybierz takie, które spełniają Twoje oczekiwania. To jednak nie wszystko. Samo znalezienie oferty nie rozwiązuje problemu. Trzeba jeszcze dobrze sprawdzić nieruchomość. A co jak się chce sprzedać garaż?
Jak sprzedać garaż?
Podobnie, jak w przypadku poszukiwania garażu do kupienia, tak również, gdy ma się garaż do zbycia, wówczas najlepiej skorzystać ze stron z ogłoszeniami lokalnymi. Dodając anons o sprzedaży, zwiększa się szanse na znalezienie nabywcy. Warto zadbać o to, by zrobić dobre zdjęcia, żeby zaprezentować wszystkie atuty nieruchomości. Dobrze jest też, jeszcze zanim zamieści się ogłoszenie o sprzedaży garażu lub miejsca postojowego, upewnić się, że ma się taką możliwość. Okazuje się bowiem, że nie każdy garaż można sprzedać w pełnym tego słowa znaczeniu.
Garaż na sprzedaż – jakie dokumenty sprawdzić?
Gdy chce się kupić garaż i analogicznie – gdy chce się go sprzedać, dobrze jest upewnić się, co właściwie jest przedmiotem sprzedaży. Trzeba wiedzieć, czy mowa o samym budynku, czy również o gruncie, na którym stoi. To zupełnie odmienne sprawy.
Bardzo często garaże stoją na działkach, które są dzierżawione, np. od gminy. Warto wiedzieć, do kiedy obowiązuje umowa dzierżawy, jakie wiążą się z nią opłaty i jak można ją przenieś na inną osobę. Kluczowa często może być informacja, jakie plany ma gmina względem danego terenu po wygaśnięciu umowy dzierżawy. Kiepsko byłoby kupić garaż na terenie, który ma być przeznaczony pod budowę nowej drogi lub osiedla.
Pomocna w sprawdzeniu względów formalnych może być księga wieczysta. W sytuacji, gdy garaż jest odrębną nieruchomością, wówczas na pewno ma własny dokument. Właściciel powinien posiadać numer księgi wieczystej. Dostęp do dokumentu jest możliwy za pośrednictwem portalu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości. Można też udać się do sądu rejonowego osobiście. Czego można dowiedzieć się z księgi wieczystej? Na pewno tego, czy ma się prawo do gruntu, czy do gruntu zabudowanego garażem.
Ważne w sytuacji zakupu nieruchomości jest to, czy jej prawnym właścicielem jest faktycznie sprzedający, czy jednak inna osoba. Nie mówiąc o zapisach o roszczeniach osób trzecich czy obciążeniach hipotecznych.
Jak kupić garaż legalnie?
Jest jeszcze jedna sprawa, jaką dobrze jest sprawdzić przez zakupem garażu. Warto upewnić się, czy wybudowano go zgodnie z prawem. Jak to sprawdzić? Najlepiej po prostu w wydziale geodezji właściwego Urzędu Miasta sprawdzić na mapach, czy garaż postawiono zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku – upewnić się, czy wydano zgodę na posadowienie na danym gruncie garażu. Często niezbędne jest też zaświadczenie, że działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu.