Kto z nas nie marzy o harmonijnym życiu, w którym wszystkie jego najważniejsze składowe (rodzina, kariera, relaks) przeplatają się we właściwych proporcjach? Ileż to razy zastanawialiśmy się, jak to osiągnąć. Może się okazać, że u podłoża harmonii i sukcesu leży… materac – futon.
A mówiąc precyzyjniej – właściwa regeneracja i wypoczynek. Wygodny materac jest równie ważny jak satysfakcjonująca praca czy zdrowa dieta. Jest warunkiem naszego dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. W bogatej ofercie rynkowej na plus wyróżnia się obecnie japoński materac futon mający wiele zalet, które nie powinny pozostać niezauważone.
Materac futon – co to jest i skąd się wzięło
W miarę rosnącej popularności futonów coraz rzadziej zdarzają się pytania o to, czym jest taki materac i dlaczego japoński materac futon rozpowszechnił się w tak wielu krajach na świecie oraz czy w ogóle warto na nim spać. Futony stały się modne, gdy zapanowała moda na zdrowy sen i dbanie o jakość swojego życia, w tym relaksu. Dla tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z takim posłaniem – kilka słów na temat futonów i ich najważniejszych atutów…
Tradycyjny, japoński futon jest materacem dość cienkim (6-10 cm), rozwijanym codziennie przed snem na specjalnej macie tatami. Rano takie posłanie jest rolowane i przechowywane do wieczora w przeznaczonym do tego miejscu. Futony, używane od setek lat w Japonii, są do dziś produktem całkowicie naturalnym. Zewnętrzna część materaca wykonana jest z bawełny, natomiast wypełnienie stanowi: głównie bawełna ale też len, końskie włosie, trawa morska, wełna… Oczywiście mówimy o Japonii. W pozostałych częściach świata, w tym w Europie, futony są zwykle nieco zmodyfikowane.
W tym przypadku fascynacja dalekowschodnim stylem życia nie przełożyła się na stuprocentowe odwzorowanie futonów, dlatego w krajach zachodnich funkcjonują futony bardziej odpowiadające naszym potrzebom i oczekiwaniom. Choć z pewnością można dziś znaleźć wielu zwolenników spania na oryginalnym futonie, to jednak dla większości mieszkańców naszej części globu japoński futon położony na tatami okazał się zbyt twardy. Poczyniono więc pewne adaptacje tradycyjnej formy, aby nadać jej bardziej zachodni charakter. To między innymi różnego rodzaju wypełnienia zwiększające odrobinę sprężystość materaca (futon oryginalny nie sprężynuje w ogóle), jak włókno kokosowe czy lateks. „Zachodnie” futony są też grubsze (wyższe) i częściej niż na podłodze, umieszczane na niskiej podstawie (na łóżku lub specjalnym stelażu), co nie wymaga codziennego rolowania posłania.
Materac futon – atuty nie do podważenia
Spośród wielu zalet futonów (materac naturalny, produkt ekologiczny, bezpieczny dla alergików, wysoce higieniczny etc.) najważniejsze dotyczą sprężystości i przewiewności posłania. Pierwsza z nich wpływa na nasz kręgosłup i mięśnie, druga na skórę.
Brak sprężystości może być zaletą a nawet wskazaniem
To jedna z charakterystycznych cech futonów wynikająca z rodzaju wypełnienia materaca. Sprasowana bawełna czy wełna nie są sprężyste, ale doskonale dopasowują się do kształtu ciała, podpierając odpowiednio kręgosłup na całej jego długości. Nie powodują ucisków, pozwalając tym samym na efektywny odpoczynek mięśni i kręgów. Stąd tak duża przydatność tradycyjnych futonów jako materacy szczególnie polecanych przy schorzeniach kręgosłupa czy na przykład dużej nadwadze. Osoby borykające się z chronicznymi bólami w plecach i/lub z nadmiarowymi kilogramami, powinny wybierać materace o jak najmniejszej sprężystości (i jak największej twardości).
Swobodny przepływ powietrza i właściwa temperatura ciała
To kolejny atut japońskich futonów – kto wie czy nie najważniejszy, bo w końcu utrzymanie właściwej ciepłoty ciała podczas snu jest warunkiem długiego i głębokiego wypoczynku. Naturalne materiały użyte do produkcji futonu pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Osoba śpiąca na takim materacu nie marznie i nie przegrzewa się, a ewentualny nadmiar wilgoci utrzymywany jest z dala od jej skóry.
Materac futon – czy warto go mieć
Każdy z nas ma własne oczekiwania i upodobania odnośnie do materaca, poduszki czy rodzaju kołdry. Spanie na futonie zapewne nie spełni oczekiwań wszystkich osób, ale na pewno warto wypróbować ten rodzaj materaca ze względu na jego naturalny skład i fakt, że – niezależnie od indywidualnych gustów, zapewnia on bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa.
Jeżeli chcesz wybrać idealny egzemplarz dla siebie, pomożemy dopasować odpowiedni materac – futon sklep https://futon.pl/oferta/futony
Materac futon – zdrowie i relaks w cenie
Koszt futonu jest zazwyczaj jednym z argumentów przemawiających za dokonaniem zakupu. Relacja jakość – cena jest bowiem w tym przypadku nie do podważenia. Wydatek na taki materac zależny jest oczywiście od rozmiaru i rodzaju wypełnienia futonu, ale generalnie rzecz biorąc, jest on relatywnie niski w stosunku do tego, ile płaci się za inne rodzaje materacy. Ceny futonów zaczynają się od kilkuset złotych.
Zakup futonu wiąże się na ogół z kilkutygodniowym czasem oczekiwania na produkt ze względu na staranną, ręczną produkcję materaca oraz możliwość zindywidualizowania zamówienia.
Filozofia Dalekiego Wschodu to inspiracja, użyteczność, skromność i prostota. Futon – materac, który przetrwał setki lat zmian kulturowych i zawirowań społeczno-politycznych. Tak długa i bogata tradycja nie może się mylić. Ta idea powinna przyświecać wszystkim, a zwłaszcza osobom, które cierpią z powodu schorzeń cywilizacyjnych kręgosłupa (długotrwała siedząca praca lub pozycja, nadwaga i otyłość etc.). Futon nie leczy, ale potrafi przynieść ulgę i znacznie poprawić komfort snu. Choćby z tego powodu wart jest zainteresowania i wypróbowania.