Dlaczego warto zainwestować w żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane stanowią doskonały sposób na zupełną zmianę aranżacji okien, a więc i całej dekoracji wnętrza. Naturalne drewno to materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jest nie tylko bardzo trwały, ale i niezwykle efektowny. Żaluzje wykonane z drewna są przede wszystkim uniwersalne. Są w stanie przełamać chłód każdej aranżacji i dodać jej nieco domowego klimatu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na żaluzje drewniane?

Naturalny materiał

Drewno wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na zmiany temperatury. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie mieszkają alergicy. Żaluzje drewniane produkowane są obecnie z najwyższej jakości drewna. Często do tego celu wykorzystuje się gatunki egzotyczne o niezwykłe twardości i wytrzymałości. Nowością na rynku są żaluzje wykonane ze sprasowanych pędów bambusa. To propozycja idealna do łazienki i kuchni, a więc pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci.

Funkcjonalność i nowoczesność

Żaluzje drewniane są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne zarazem. Kąt nachylenia lamel można w zasadzie dowolnie regulować, tym samym wpuszczając do wnętrza określoną ilość światła. Sterowanie bywa manualne lub elektryczne, w zależności od wybranego modelu. W tym drugim przypadku w tym samym czasie można kontrolować żaluzje we wszystkich oknach.

Coraz częściej żaluzje drewniane posiadają napęd elektryczny i są podłączone do wewnętrznej sieci elektrycznej (oferuje je m.in. firma Winrol – https://www.winrol.com.pl/zaluzje-drewniane/). Jednak, aby pozbyć się problemu rozprowadzania dużej ilości kabli, można zdecydować się także na zasilanie akumulatorowe. Żaluzjami z napędem elektrycznym można sterować poprzez pilot czy urządzenie mobilne. Warto przy tym pamiętać, że żaluzje poziome wykonane z drewna doskonale chronią przed słońcem.

Idealne dopasowanie do wnętrza

W przypadku zakupu żaluzji drewnianych trzeba zastanowić się nad ich kolorystyką, szerokością lamel czy ogólnym designem. Obecnie wykonywane są one w wielu wariantach kolorystycznych. Największą popularnością cieszą się jednak wciąż lamele utrzymane w kolorach neutralnych oraz te białe i czarne. Nie bez znaczenia jest i faktura drewna widoczna na powierzchni lamel. Może być ona subtelna lub mocno wyeksponowana, podkreślająca aranżację.

żaluzje drewniane

Sama drabinka może posiadać modne wzory szycia. Zróżnicowane bywają również rozmiary oraz kolorystyka sznurka czy taśmy. Okazuje się więc, że drabinka może być niemal niewidoczna bądź wręcz odwrotnie – wyróżniać się na tle żaluzji.

Sposób montażu ma znaczenie

Kwestia montażu wpływa nie tylko na ogólną estetykę okna, ale i na funkcjonalność późniejszego użytkowania żaluzji drewnianych. Te montowane bywają na listwie przyszybowej, a więc w świetle okna, a także do sufitu czy ściany. Możliwości jest całkiem sporo. O tym, który sposób montażu wybrać w danej sytuacji, decyduje przede wszystkim typ zakupionej żaluzji drewnianej oraz wielkość okna i to, w jaki sposób się je otwiera. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalny uchwyty, które pozwalają na montaż bezinwazyjny, a więc taki, który nie narusza w ogóle konstrukcji okna.

Opracowanie: Alicja Błysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here