Szlifowanie przy użyciu ściernic to dużo więcej, niż tylko wielkopowierzchniowe prace na twardych metalach. Rozmaitość dostępnych na rynku modeli tych zakończeń pozwala wykorzystać je przy obróbce wielu innych materiałów o zróżnicowanych właściwościach. W którym przypadku najlepiej sięgnąć po ściernice na trzpieniu?
Ściernica trzpieniowa – przy jakich materiałach zda egzamin?
By użytkowane przez nas ściernice trzpieniowe zachowały funkcjonalność tak długo, jak obiecuje to ich producent, konieczne będzie stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli mamy do czynienia ze ściernicą, której powierzchnia pokryta jest tlenkiem boru lub elektrokorundem, umożliwi nam ona obróbkę wysokogatunkowej stali, tytanu i innych twardych metali. Nieco ustępujące pod dotykiem podłoże w połączeniu z mniej agresywnym materiałem ściernym oznacza, że tak zbudowana ściernica trzpieniowa pozwoli nam na efektywną obróbkę tworzyw sztucznych, różnych gatunków drewna czy miękkich metali, a także na prace jubilerskie.
Ściernice trzpieniowe, np. https://www.sciernicelistkowe.pl/sciernice-trzpieniowe-plotno, w których poza elementami ściernymi znajdują się lamelki nylonowe, stanowią idealny sposób na kompleksową obróbkę drewna. Ich przemyślana konstrukcja skutkuje średnio mocnym dociskiem, który nie wpłynie na przypadkowe uszkodzenie materiału. Ściernica trzpieniowa o takiej budowie to także narzędzie, po które chętnie sięgają wytwórcy precyzyjnych, niewielkich akcesoriów. Stanowi ona również niezastąpione wyposażenie większości pracowni artystycznych z obszaru rzeźbiarstwa czy metaloplastyki, gdyż pozwala użytkownikowi na niezwykle subtelne operowanie urządzeniem przy szlifowaniu.
Ściernice listkowe trzpieniowe – co jeszcze warto uwzględnić?
Na decyzję o wyborze ściernicy idealnej do planowanej pracy musi wpłynąć kilka dodatkowych czynników poza rodzajem obrabianego materiału. To także kwestia kształtu i specyfiki powierzchni, do obróbki której posłużą wybrane ściernice trzpieniowe. Optymalne efekty osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy sięgniemy po odpowiednio precyzyjne narzędzia do pracy nad krawędziami, otworami czy powierzchniami płaskimi.
Nie możemy także zapomnieć o właściwym doborze granulacji elementów ściernych do charakterystyki powierzchni. Oczywiście, dużą rolę będzie grał tu także efekt, jaki pragniemy uzyskać, oraz etap prac, na którym użytkujemy tego typu narzędzie. Ściernice listkowe trzpieniowe najczęściej wykorzystywane są przy obróbce trudno dostępnych elementów czy profili, ale dostępny na rynku wachlarz rozmiarów tych zakończeń pozwala na ich elastyczne wykorzystanie do innych typów zadań.