Planujesz zasadzić roślinę, ale nie masz wolnych doniczek? Choć znajdziesz je w niemal każdym sklepie, nie zawsze warto w nie inwestować, ponieważ ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy, spróbuj zrobić doniczkę samodzielnie – z materiałów, które masz pod ręką. Będzie tanio, ekologicznie i w modnym stylu DIY!

Brzmi skomplikowanie, ale do stworzenia własnej doniczki potrzebujesz tylko odrobiny wolnego czasu, prostych narzędzi i kilku odpadków. Przydadzą się np. łubianki po truskawkach, skrzynki po winie czy plastikowe butelki. Do tego wystarczy dokupić kilka sadzonek oraz produkty do pielęgnacji roślin Ziemovit – i będziesz cieszyć się z ręcznie wykonanego, bezpiecznego naczynia do uprawy ziół i kwiatów. Dowiedz się, z czego zrobić własną doniczkę i jak się za to zabrać.

Doniczka ze skrzynki po winie

To Ci się przyda:

  • skrzynka po winie
  • papier ścierny
  • wiertarka
  • sznurek jutowy
  • olej impregnujący do drewna
  • pędzel
  • folia zabezpieczająca
  • czarny marker do drewna (opcjonalnie)

Często w prezencie na różne okazje dostajemy wino w ozdobnej skrzynce z drewna lub sklejki. Opakowania te zwykle zalegają nam w domu, bo – choć są estetyczne – trudno znaleźć dla nich praktyczne zastosowanie. Warto wiedzieć, że z łatwością wykonamy z nich wyjątkowe doniczki, które doskonale skomponują się z balkonem lub wnętrzem w stylu skandynawskim.

Znajdź w zakamarkach swojego domu skrzynkę po winie i sprawdź, w jakim jest stanie. Jeśli w wyniku nieużywania lekko się zakurzyła lub wystają z niej drzazgi, przetrzyj ją papierem ściernym, a opiłki otrzyj szmatką. Większość ozdobnych skrzynek ma z jednej strony małe dziurki, przez które przewleczony jest sznurek-rączka. Jeżeli i Twoją skrzynkę zaprojektowano w taki sposób, usuń sznurek i wywierć identyczne otwory także w przeciwległej ściance.

Miłośnicy kaligrafii mogą zdecydować się na wykonanie ozdobnego napisu – np. z nazwą rośliny, która wyrośnie w drewnianej donicy. Najlepiej zrobić to na przedniej ściance skrzynki przy użyciu czarnego markera do drewna. Jeśli dysponujesz większą liczbą drewnianych skrzynek, możesz stworzyć z nich domowy zielnik oznaczony odpowiednimi podpisami, np. Bazylia, Tymianek, Mięta.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wersję z napisem, czy bez, dokładnie pomaluj doniczkę olejem impregnującym. Zabezpieczysz w ten sposób drewno przed wilgocią i sprawisz, że zachowa piękny wygląd przez długi czas.

Następnie przez otwory, które znajdują się po obu stronach Twojej drewnianej donicy, przewlecz sznurki (np. z juty lub sizalu), tworząc z nich nowe rączki. Teraz wystarczy wypełnić wnętrze donicy grubą folią zabezpieczającą – i możesz już sadzić ulubiony kwiat.

Doniczka z łubianki

 To Ci się przyda:

  • papier ścierny
  • farba lub olej
  • pędzel
  • folia

Nie masz skrzynek po winie, ale po tegorocznych truskawkach zostały Ci łubianki? One także świetnie sprawdzą się jako materiał do prostych w wykonaniu i bardzo stylowych doniczek.

Wystarczy przetrzeć je papierem ściernym, oczyścić z opiłków i pomalować.  W zależności od preferencji możesz wybrać do tego celu farbę do drewna – w ulubionym kolorze – lub jedynie olej do zabezpieczenia doniczki przed wilgocią.

Gdy łubianka wyschnie, wypełnij ją od środka folią, dzięki której drewniane paski nie namokną od wilgotnej ziemi. Do tak przygotowanego naczynia wystarczy nasypać odpowiednią ziemię, np. ziemię uniwersalną ZIEMOVIT, i można zasadzić w niej swoją roślinę.

Doniczka z plastikowej butelki – stylowy recykling

To Ci się przyda:

  • plastikowa butelka (np. po wodzie mineralnej, napoju gazowanym lub oleju – wybierz tę, która ma najładniejszy kształt podstawy)
  • ostre nożyczki i nożyk do cięcia
  • drobnoziarnisty papier ścierny
  • klej do plastiku
  • farba w sprayu
  • sizalowy sznurek
  • dwa metalowe haki wygięte (w rozmiarze dopasowanym do wielkości butelki) 

Wykonując tę doniczkę, przekonasz się, jak w prosty i efektowny sposób wykorzystać opakowanie z plastiku. Nim rozpoczniesz prace, przygotuj swoją butelkę do nowej roli – zerwij z niej etykiety, dokładnie ją umyj i pozostaw do wyschnięcia.

Następnie weź do ręki nożyk i prostym cięciem zetnij górną część plastikowej butelki – najlepiej pod takim kątem, aby pomiędzy tylną a przednią częścią doniczki było ok. 5–10 cm różnicy. Wyrównaj górną krawędź i zabezpiecz jej brzeg, przecierając go drobnoziarnistym papierem ściernym. W tylnej (wyższej) części doniczki wytnij dwa otwory – na ¾ wysokości, w odległości kilku centymetrów od siebie. W tych miejscach umieścisz później wygięte haki, na których zawiesisz swoją doniczkę.

Teraz równomiernie pomaluj naczynie farbą w sprayu – wybierz kolor, który będzie pasował do Twojego balkonu lub tarasu. Gdy farba wyschnie, środkową część doniczki pokryj klejem do plastiku i  ostrożnie owiń ją w tym miejscu sizalowym sznurkiem, nie tworząc przerw pomiędzy poszczególnymi warstwami. Delikatnie dociśnij sznurek i poczekaj, aż klej wyschnie. Na koniec umieść haki w otworach z tyłu doniczki i powieś ją w wyeksponowanym miejscu na swoim balkonie. 

Butelka z dziurami, czyli nawadnianie kropelkowe w ogrodzie

To Ci się przyda:

  • butelka plastikowa
  • nożyk do cięcia lub inne ostre narzędzie

Jeśli w Twoim domu zalega więcej plastikowych butelek, możesz wykorzystać je także w przydomowym ogrodzie, tworząc z nich system nawadniający. Do wdrożenia tego prostego i funkcjonalnego rozwiązania potrzebujesz dodatkowo tylko ostrego narzędzia, którym wykonasz otwory na całej długości plastikowego opakowania. Następnie wystarczy wkopać butelkę do ziemi (podstawą do dołu) i przez gwint nalać do niej wody.

Dzięki drobnym otworom woda będzie powoli nawadniać rośliny, zabezpieczając je przed zalaniem. Ponadto tak stworzony system nawadniający uchroni Twoje rośliny przed szybkim uschnięciem, gdy udasz się na wakacyjny wyjazd.

Kolorowa doniczka z… kalosza

To Ci się przyda:

  • stare kalosze
  • metalowy hak wygięty (opcjonalnie)
  • farba w sprayu (opcjonalnie)

Choć brzmi to zaskakująco, takie fantazyjne naczynia często zdobią tarasy w pięknej Toskanii. Jeśli chcesz przenieść ten styl do swojego ogrodu, poszukaj w piwnicy lub szafce z butami starych kaloszy – swoich lub dziecka. Gdy okażą się zniszczone lub ich wzór nie do końca Ci odpowiada, możesz je przemalować na ulubiony kolor, używając farby w sprayu. Potem kalosz wystarczy uzupełnić ziemią oraz odpowiednim nawozem (np. nawozem płynnym do roślin kwitnących ZIEMOVIT) i zasadzić w nim roślinę – najlepiej o wielobarwnym kwiatostanie.

Jeśli z tyłu buta – na ¾ wysokości – wykonasz otwór i umieścisz w nim hak, tę oryginalną doniczkę będziesz mogła zawiesić na balustradzie lub drewnianym zabezpieczeniu balkonu. Ukwiecone kalosze sprawdzą się także jako niebanalna dekoracja schodów lub drzwi wejściowych.

Doniczka wisząca – z kokosa

To Ci się przyda:

  • połówki łupin kokosa
  • sizalowy sznurek
  • wiertarka 

Ciekawą ozdobą Twojego balkonu lub kuchennego okna będą także podwieszane doniczki wykonane z pozostałości kokosa. Choć mają małą objętość, z pewnością wystarczą do uprawy drobnych roślin – np. rzeżuchy.

 Jeżeli masz w domu kilka równych łupin kokosa, przy użyciu wiertarki wykonaj w nich po osiem otworów wokół górnej krawędzi – w regularnych odstępach. Przez wywiercone otwory trzykrotnie przewlecz sznurek, tworząc w ten sposób opaskę. Następnie przygotuj dziewięć kawałków sznurka o długości ok. 50 cm. Podziel je na trzy grupy i z każdej z nich utwórz warkocz. Powstałe w ten sposób warkocze przywiąż w wybranych miejscach sizalowej opaski – tak, by podwieszanej doniczce zapewnić stabilność. Górne końce warkoczy splącz ze sobą. Doniczka na rzeżuchę gotowa!

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here