Komfortowa, bezpieczna i przytulna. Nowoczesna albo awangardowa i na pewno romantyczna! Sypialnia. Jedno z ważniejszych miejsc w całym domu. Radzimy, jak ją urządzić, jakie meble wybrać i co zrobić, by nadać jej niepowtarzalny klimat.

Na dobry sen

Sypialnia to przede wszystkim miejsce stworzone do snu. Nie zapominaj o tym podczas całego procesu jej tworzenia i aranżacji. Na początku zastanów się nad jej usytuowaniem. Sypialnia powinna znajdować się w spokojnej części domu, a więc z dala od ruchliwej ulicy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to może warto się zastanowić nad wyciszeniem wnętrza, uszczelnieniem okien lub zakupem rolet zaciemniających? Najlepiej, jeśli sypialnia nie będzie się mieściła na południowej stronie, gdyż latem może się bardzo nagrzewać i przez to negatywnie wpływać na komfort snu.

Kiedy zdecydujesz się już na umiejscowienie sypialni w konkretnym pomieszczeniu, wówczas stajesz przed kolejnym dylematem. Jak wybrać łóżko? Uważa się, że by łóżko było wygodne, musi mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości na jedną osobę i 160 centymetrów na dwie. Zatem jeśli wielkość sypialni na to pozwala – spróbuj trzymać się tych danych podczas wyboru łózka. Jednak chyba najistotniejszy jest stelaż i materac – to od nich będzie zależał komfort snu. Za najbardziej wygodne uważa się tak zwane łóżko kontynentalne, które dopasowuje się do kształtu ciała.

Wystrój wnętrza

Kiedy masz już wybrane łóżko, możesz przystąpić do aranżacji wnętrza. Przede wszystkim warto postawić na delikatne barwy i łagodne kształty. Najlepiej, jeśli ściany pomalujesz na biało lub na inny kolor o pastelowym odcieniu. Z kolei meble powinny być dość neutralne dla oka, najlepiej zrezygnuj wymyślnych form. Mogą to meblościanki pokojowe lub przeszklone szafy. Wybierając koce i poduszki zwróć uwagę na to, by tkaniny były miękkie i miłe w dotyku. Całość powinna być spójna i mieć charakter przytulnego wnętrza o ciepłej i spokojnej atmosferze.

Podczas aranżacji nie zapominaj o tym, że sypialnia powinna przede wszystkim odzwierciedlać charakter Twój i Twoich domowników. Nie zapomnij więc o powieszeniu ramek ze wspólnymi zdjęciami oraz o zamieszczeniu napisów z ulubionymi cytatami. A może chcesz rozjaśnić trochę wnętrze naturalnymi kwiatami? Puść wodze wyobraźni i urządź swoją sypialnię tak, jak masz na to ochotę! W ten sposób stanie się ona wyjątkowym wnętrzem, w którym będzie można się w pełni zrelaksować. Przytulnie, intymnie, romantycznie – prawda, że brzmi dobrze?…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here