Drewniane elementy elewacji budynku, które można wykonać samodzielnie

0
1750

Elementy drewniane na elewacjach budynków dodają im sznytu i mogą stanowić ładne wykończenie np. Przy wyjściu na taras czy balkon. Nie trzeba jednak do tego celu używać naturalnego drewna, równie estetyczny wygląd uzyskamy stosując elastyczne deski elewacyjne. 

Wyższość elastycznej deski elewacyjnej nad drewnem

Dlaczego elastyczne deski elewacyjne są lepsze niż drewno? To proste, dzięki ich zastosowaniu unikamy wad materiału naturalnego, który po pierwsze wymaga stałej konserwacji, a po drugie jest nasiąkliwy. Oznacza to, że pokrycie jednej ze ścian na tarasie naturalnym drewnem będzie się wiązać z koniecznością stosowania specjalistycznych środków dla zachowania jej estetycznego wyglądu. Dodatkowym problemem jest możliwość porośnięcia drewna pleśnią czy glonami, jeśli budynek zlokalizowany jest na terenach podmokłych. Drewno świetnie zachowuje się w warunkach naturalnych, niestety w styku z klimatem, gdzie nie ma kontaktu z runem leśnym, a owady i inne organizmy, które powinny mieć z drewna pożywkę i schronienie nie występują, drewno szybko traci swoje właściwości. A to właśnie bezpośrednio wpływa na wygląd elementów drewnianych, jakie zastosowano na elewacjach budynków. 

Jak zastosować elastyczne deski elewacyjne

Często wykończenie wyjścia tarasowego czy wyjścia na balkon wykonuje się w kolorze innym niż kolor ścian budynku. Cokoły w budynkach mieszkalnych mogą być wykonane z tynku mozaikowego, do którego idealnie będzie pasować wykończenie wyjścia tarasowego w drewnie. Takie wykończenie ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne, bo przecież ściana przy wyjściu na balkon czy taras częściej się brudzi i jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Imitacje drewna na elewacje to doskonałe rozwiązanie także w przypadku konieczności odświeżenia budynku, nadania mu nowego kształtu, wzbogacenia o jakiś charakterystyczny szczegół. 

Deski elewacyjne warto nakładać na oczyszczoną i suchą powierzchnię w temperaturze powietrza między 10 a 25 stopni, i przy koniecznie niezbyt wysokiej wilgotności powietrza. Takie warunki zapewnią dobrą przyczepność i pomogą w zaschnięciu kleju. Montaż desek nie jest zalecany przy wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu, bo klej może wysychać za szybko i tracić swoje właściwości, z kolei temperatura za niska wiąże się ze zwiększeniem sztywności desek, co również nie wpływa pozytywnie na ich właściwości przed przyklejeniem. Okładzinę nakłada się ręcznie z fugą lub bez. By deska elewacyjna przylegała dobrze do ściany, warto wygładzić ją wałkiem do tapet bezpośrednio po przyklejeniu do ściany. Specjalny klej do elastycznych desek elewacyjnych należy przed użyciem dokładnie wymieszać i upewnić się, że ma jednolitą konsystencję. Klej nakłada się na ścianę i można tego dokonać za pomocą pacy zębatej. Do przycinania desek, niezależnie od kształtu jaki chcemy uzyskać, wykorzystuje się nożyk lub szlifierkę kątową. Pasy desek nakładamy zawsze od góry do dołu, unikamy w ten sposób zabrudzeń na dolnych częściach elewacji. 

Nałożone i dociśnięte deski pokrywa się farbą za pomocą pędzla. W pierwszej kolejności uzyskujemy poprzez użycie podkładu efekt cieniowania, a po wyschnięciu nakładamy preparat ochronny, który uwypukli walory drewnianego wzoru.

Elastyczne deski elewacyjne i kleje potrzebne do ich montażu znajdziemy w sklepie imitacje-drewna.pl. Tam też dowiemy się, jak montować i pielęgnować tego typu materiały. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here