Drewno to ponadczasowy materiał, który nie wychodzi z mody. Drewniane akcesoria bez wątpienia oddają tradycyjny charakter kuchni, a z drugiej strony są na tyle uniwersalne, że dopasują się nawet do nowoczesnych wnętrz. W przypadku przyborów wykonanych z drewna nie ma żadnych wątpliwości – wykonane z naturalnego materiału nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. Odpowiednio pielęgnowane, posłużą w naszej kuchni naprawdę długo, dodając jej wyjątkowego charakteru!
Przekonaj się, że drewniane wyposażenie kuchni może mieć również nowoczesny wymiar. Poniżej znajdziesz kuchenne produkty wykonane z drewna, na które warto zwrócić uwagę. Prezentowane artykuły są nie tylko praktyczne, ale i wyjątkowo estetyczne. Przydadzą się w codziennych kuchennych zmaganiach, a dodatkowo staną się ozdobą wnętrza. Co warto mieć?
Drewniane chlebaki na pieczywo
Chlebaki kuchenne to bez wątpienia podstawa wyposażenia kuchni. Pozwolą przechować różnego rodzaju pieczywo i na dłużej zachować świeżość chleba, bułek czy bagietek. Warto wybrać taki pojemnik na chleb, który będzie nie tylko dobrze spełniał swoje podstawowe zadanie, ale który będzie również ozdobą kuchennego blatu. A drewniane chlebaki na pieczywo świetnie łączą funkcję praktyczną z funkcją dekoracyjną. Są wykonane z naturalnego materiału, dlatego stwarzają doskonałe warunki do przechowywania pieczywa. Zapewniają odpowiednia temperaturę i wilgotność wewnątrz, przez co chleb nie wysycha zbyt szybko, ani nie pleśnieje.
Odpowiednio pielęgnowany chlebak z drewna na długo zachowa swój piękny wygląd. Trzeba tylko pamiętać o jego właściwym czyszczeniu i konserwacji. Chlebaki drewniane nie powinny być myte pod bieżącą wodą, ponieważ drewno łatwo chłonie wilgoć. Wystarczy przetrzeć pojemnik wilgotną, czystą ściereczką. Warto również przetrzeć jego wnętrze szmatką nasączoną octem, co uchroni produkt przed pleśnieniem.
Drewniana deska do krojenia
Deska kuchenna drewniana to kolejny element wyposażenia kuchni, który nie tylko sprawdzi się podczas codziennego przygotowywania posiłków, ale doda wnętrzu tradycyjnego charakteru. Deski do krojenia drewniane dostępne są w przeróżnych wielkościach, grubościach i kształtach. Mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub jeszcze inne. Z uchwytem, otworem lub bez. Wykonane z jasnego lub ciemnego drewna, z mniej lub bardziej widocznymi słojami. Deski z drewna doskonale spełniają swoje podstawowe zadanie, ale można je wykorzystać również na inne sposoby. Okrągłe deski do krojenia posłużą do zaserwowania pizzy lub różnych gatunkach sera. Z kolei te prostokątne z uchwytem świetnie sprawdzą się do podania różnych przekąsek na domówkach. Wszystkie z nich można użytkować jako podkładki pod gorące garnki czy blachy wyjęte z piekarnika.
Warto wiedzieć, że drewniana deska do krojenia wykazuje naturalne właściwości bakteriobójcze i samoistne zasklepianie drobnych nacięć. Jest twarda i wytrzymała, ale nie tępi noży. Wymaga jednak impregnacji olejem, by posłużyła nam jak najdłużej. W tym celu przed jej pierwszym użyciem natrzyj deskę olejem jadalnym i poczekaj aż się wchłonie. Co jakiś czas należy powtarzać ten zabieg.
Drewniane przybory kuchenne
Bardzo popularne są także drewniane akcesoria kuchenne, które pomogą w gotowaniu i smażeniu posiłków. Są wykonane z naturalnego, dość miękkiego w porównaniu do metalu materiału, dlatego mogą być śmiało wykorzystywane nawet do przyrządzania potraw w naczyniach z powłoką non-stick. Nie ma obaw o zniszczenie takiej powłoki. Drewniane mogą być łyżki, łopatki, mątewki, widelce, czerpaki, szczypce czy tłuczki do mięs. Wszystkie te akcesoria można przechowywać w kuchennej szufladzie lub wyeksponować na blacie, wkładając je wszystkie do ozdobnego pojemnika. Przybory wykonane z drewna doskonale służyły już w kuchniach naszych mam i babć – ta wieloletnia tradycja ich użytkowania niewątpliwie potwierdza ich niezawodność!
Pamiętajmy jednak o odpowiedniej konserwacji przyborów wykonanych z drewna. Dzięki temu na dłużej zachowają swój świetny wygląd i posłużą w naszej kuchni. Wystarczy natrzeć je kilkukrotnie olejem jadalnym (rzepakowym, słonecznikowym, oliwą z oliwek) i pozostawić do wyschnięcia. Tak zaimpregnowane nie będą przechodzić zapachami potraw i przebarwiać się.