Elektrozawory, co warto o nich wiedzieć

Elektrozawory to dla wielu osób pojęcie, które jest niezrozumiałe. Ich zastosowanie jest jednak bardzo powszechne. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z faktu jak często w codziennym życiu spotykamy się z tym elementem. Jednym z przykładów zastosowania tego urządzenia są grzejniki. Głównym założeniem każdego elektrozaworu jest fakt, iż jest on sterowany elektrycznie. Urządzenia tego typu wykorzystywane są również jako elementy składające się na systemy alarmowe bądź w pneumatyce. Oprócz typowo domowych zastosowań, urządzenia te są wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Decydując się na zakup tego elementu warto sugerować się doradztwem wyspecjalizowanych w tej dziedzinie osób. Najważniejszym czynnikiem jest dopasowanie właściwego zaworu do warunków, w których będzie pracował.

Podział elektrozaworów

Do dwóch głównych typów możemy zaliczyć elektrozawory membranowe oraz bezpośredniego działania. Możemy je również wyszczególnić ze względu na element, przez który przepływają: woda, gaz bądź olej. Występują elektrozawory 2,3 lub wielodrogowe, co jest zależne od opcji dostępnych dróg przepływu. Wśród parametrów możemy wyróżnić przykładowo: pobór mocy bądź zakres ciśnień każdego elektrozaworu. Urządzenia tego typu przeznaczone do wody charakteryzują się rozmaitymi parametrami, które możemy wybrać. Należy do nich temperatura danego medium przepływającego lub otoczenia, z którym dany elektrozawór może współpracować. Hydrauliczne przeznaczenie elektrozaworów to przykładowo systemy przeciwpożarowe lub wodociągi.

Czym są elektrozawory?

Elektrozawory to urządzenia, które są odpowiedzialne za bezproblemowy przepływ gazu lub jakiegokolwiek płynu. Za pośrednictwem cewki, elektrozawór jest sterowany poprzez sygnał elektryczny, dzięki czemu zawór otwiera się bądź zamyka. Ich odpowiednie dopasowanie gwarantuje długoletnie, bezproblemowe użytkowanie. Jednak błędy w doborze właściwego elementu mogą okazać się bardzo tragiczne w skutkach. Urządzenia tego typu dobrze, jeśli są rozbieralne, w przeciwnym razie ich awaria zmusza nas do zakupu nowego modelu. Bywają sytuacje, kiedy do ich wnętrza przedostaje się przykładowo piasek, dlatego możliwość odkręcenia go w celu wyczyszczenia jest bardzo użyteczna. Elektrozawory znajdują swoje zastosowanie również w motoryzacji, przykładowo jako element otwierający lub zamykający przepływ gazu. Warto również wspomnieć o zastosowaniu elektrozaworów w ogrodnictwie. Mają wpływ na odpowiednie sterowanie urządzeniami do nawadniania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here