Folia ploterowa

W branży reklamowej powszechne jest sięganie po różnego rodzaju folie. To właśnie one widywane są na witrynach banków czy sklepów, informując o ofercie lub po prostu pełniąc rolę dekoracji. Najczęściej są to folie do zadruku umożliwiają bowiem umieszczenie na nich własnego projektu graficznego. Czy jednak w niektórych przypadkach równie dobrym (a może nawet lepszym) materiałem nie okazałaby się folia ploterowa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Folie do zadruku – zalety i wady

Rynek folii samoprzylepnych otwiera przed nami naprawdę ogromne możliwości. Bez problemu znajdziemy w sprzedaży folię do oklejenia szyby czy pojazdu. Możemy wybierać między dziesiątkami wersji kolorystycznych, a nawet zakupić folie do zadruku, na które da się nanieść dowolny wzór, np. przedrukowując fotografię. Taką możliwość dają m.in. folie polimerowe, perforowane czy adhezyjne. Jest to niewątpliwą zaletą w kontekście możliwości drukowania reklamy. Przy ich aplikacji na zewnątrz powstaje jednak pewien problem. By folie do zadruku dobrze spełniały swoje zadanie, należy zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV warstwą laminatu. Inaczej kolory mogą po jakimś czasie blaknąć.

Folia ploterowa – tu główną rolę gra kolor

Folia ploterowa zachowuje się zupełnie inaczej. Barwienie odbywa się już na etapie produkcji. Kupujemy więc produkt, na który nie możemy nanieść własnego projektu, ale za to, który od początku zachwyca intensywnym, żywym kolorem. Co więcej, taka folia może być matowa lub błyszcząca. Jej zabarwienie jest pełne takie same z obu stron, a stosowany klej przezroczysty. Po wycięciu na ploterze pożądanych kształtów nakleić je można np. na szybie. Taka folia zachowuje swoje właściwości na bardzo długo (dokładny czas zależny jest od jej rodzaju), nie wymagając zabezpieczenia laminatem. Wszędzie tam, gdzie główną rolę grają więc intensywne barwy, a stworzenie i naniesienie na daną powierzchnię konkretnej grafiki ma drugorzędne znaczenie, folia ploterowa sprawdzi się znakomicie.

Co wybrać? Jakie inne możliwości warto rozważyć?

Folie ploterowe to nie tyle konkurencja folii przeznaczonych do zadruku, ile ich uzupełnienie. Na folii do zadruku umieścimy dowolną grafikę czy fotografię, z folii ploterowej powstaną zaś oznaczenia maszyn czy litery samoprzylepne. Istnieje jeszcze jedna ciekawa opcja sitodruk. Niektóre folie ploterowe umożliwiają skorzystanie z tej metody, warto więc dokładnie wczytywać się w parametry konkretnego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here