Zakup nawilżacza powietrza

0
952

W sezonie grzewczym wielu z nas boryka się z suchym powietrzem w naszym domu bądź mieszkaniu. Przez niski poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu organizm człowieka może funkcjonować znacznie gorzej. Przebywanie w takim środowisku może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz ogólnego osłabienia układu odpornościowego. Suche powietrze wpływa również na naszą skórę oraz włosy i ma także negatywny wpływ na rośliny (szczególnie egzotyczne). Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, powinna wynosić około 40 – 60%. Kiedy poziom wilgotności powietrza jest niższy, dobrym rozwiązaniem może okazać się nawilżacz powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nawilżacza powietrza?

Wyróżniamy kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Najprostsze z nich to takie, które napełnia się wodą i zawiesza na grzejnikach. Ten rodzaj nawilżaczy nazywamy nawilżaczami nieelektrycznymi (inaczej nagrzejnikowymi). Są to ceramiczne lub stalowe pojemniki zawieszane na kaloryferach. Pod wpływem ciepła grzejnika woda z nawilżacza delikatnie paruje i nawilża powietrze. Niestety ten typ nie spełnia dobrze swojego zadania w większych pomieszczeniach.

Istnieją również modele zawierające także dodatkowe funkcje, na przykład  jonizację powietrza oraz jego oczyszczanie. Pierwszym rodzajem tego typu nawilżaczy są nawilżacze elektryczne parowe. Te urządzenia podgrzewają wodę zgromadzoną w pojemniku i wyrzucają w powietrze sterylną mgiełkę parową. Wadami tych nawilżaczy są zwiększenie temperatury w pomieszczeniu oraz duże zużycie energii elektrycznej. Kolejnym typem są nawilżacze ewaporacyjne. Wytwarzają zimną, wilgotną mgiełkę, są wyposażone w bęben lub wkład z filtrem. Urządzenia zasysają powietrze, nawilżają je, a następnie wyrzucają na zewnątrz. Są energooszczędne, niestety generują hałas podczas pracy (szum).

Ostatnim typem nawilżacza powietrza jest nawilżacz ultradźwiękowy. Fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości rozbijają cząsteczki wody i tworzą wilgotną mgiełkę. Temperatura mgiełki może być niska bądź wysoka, niektóre urządzenia mogą wytwarzać oba rodzaje mgiełki. Zaletą tego typu nawilżaczy jest cichy tryb pracy. Warto zwrócić uwagę na to, aby nawilżacz nie tylko spełnił swoją funkcję, ale pasował też do wnętrza naszego mieszkania, czy biura.

Przydatną funkcją w nawilżaczach jest aromateriapia – wiele nawilżaczy ma pojemnik na olejki eteryczne, które pomagają się zrelaksować i urządzić sobie domowe SPA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here