Początki foteli mają swoje źródło w historii dostojnych siedzisk, jakim były trony. Te ostatnie miały odgrywać raczej rolę reprezentacyjną, wskazującą jednoznacznie na status społeczny zasiadających w nich osób. Jego nieodparty urok jednak sprawił, że mebel ten zaczął gościć pod postacią fotela rownież w domach osób z wyższych klas społecznych. Przełomem dla branży meblarskiej okazał się wiek XIX, w którym wynaleziono tapicerkę sprężynową, w kolejnym stuleciu natomiast fotel doczekał się coraz większej liczby wzorów i kolorów. Obecnie rynek zachwyca formami tego mebla wypoczynkowego, na szczególną uwagę zasługuje fotel uszak, łączący w sobie interesujący design i ponadprzeciętny komfort użytkowania.

Od Ludwika XIV do współczesnego salonu

Nazwa tego modelu fotela wiąże się z jego wyglądem – ten masywny mebel wyposażony jest w wysokie oparcie, z lekkim odchyleniem i charakterystycznymi poduszkami o półkolistym kształcie w bocznej, górnej jego części. Resztę charakterystycznych elementów dla fotela stanowią: wygodne i miękkie, dość dużych rozmiarów siedzisko oraz drewniane nóżki, nierzadko ozdobne.

Skąd pomysł na taki design? Z potrzeby… ochrony przed przeciągiem! „Skrzydła” czy inaczej „uszy” fotela miały spełniać taką właśnie funkcję, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet, które nosiły suknie ze stosunkowo dużym dekoltem.

Uznaje się, że pierwsze projekty fotela uszaka narodziły się w XVII wieku we Francji, za czasów panowania Ludwika XIV. O jego niemalże dworskim rodowodzie świadczą obecne są w nim inspiracje królewskim tronem. Inne źródła upatrują początków tego modelu w Anglii z przełomu XVI i XVII wieku.

Fotel uszak zyskał popularność również w innych zakątkach Europy, podbił serca m.in. Skandynawów i Holendrów, ale trafił również za ocean, na amerykańskie salony.

Ewolucja uszaka

Od momentu pojawienia się tego mebla w domostwach, wygląd fotela nieco ewoluował. Od ok. XVIII wieku, zaczęto przykładać większą wagę do podniesienia komfortu jego użytkowania, stąd m.in. opuszczenie siedziska, wypełnienie go np. końskim włosiem i obicie miłym w dotyku aksamitem. Wiek XX przyniósł odświeżenie designu i powstanie dwóch nowoczesnych modeli nawiązujących do fotelu uszaka: fotel jajko („Egg”) – autorstwa Arne Jacobsena oraz projekt „Wingback Chair” Toma Dixona.

Współcześnie fotel uszak to mebel, który nie tylko zadowoli miłośników ponadprzeciętnego komfortu siedzenia, ale i fanów stylowych rozwiązań wnętrzarskich. Rozbudowane wzornictwo, różnorodność zastosowanych materiałów tapicerskich sprawiają, że fotel wpisze się stylistycznie w wiele wnętrz.

Gdzie pasuje fotel uszak?

Mebel w tej formie będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji salonu, wydzielając w nim jednocześnie strefę wypoczynku. W dawnych czasach, najczęściej stawiano go w okolicach kominka, gdzie wraz z podnóżkiem stanowił idealne miejsce do relaksu. Uszak sprawdzi się również w większej sypialni, dodając jej przytulności, jak również będzie stylowym wykończeniem aranżacyjnym w eleganckim gabinecie.

W zależności od modelu i kolorów, fotel uszak pasować może do salonów urządzonych w stylu prowansalskim, shabby chic, retro i vintage, a nawet glamour. Natomiast z uwagi na swoją masywność, mebel nie będzie się komponował z minimalistycznym stylem skandynawskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here