Gratowniki - czym są i jak je wykorzystywać?

Proces gratowania wymaga precyzyjnych i innowacyjnych narzędzi, które pozwolą na idealne wykończenie obróbki ślusarskiej. Dzięki wygładzeniu ostrych krawędzi i niebezpiecznych zadziorów, zmniejsza się ryzyko przypadkowego zranienia się. Gratowanie również korzystnie wpływa na wygląd produktu – dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór narzędzi umożliwiających osiągnięcie pożądanego efektu od razu.

Gratowanie manualne

Wykorzystywane przez ślusarzy gratowniki są urządzeniami gwarantującymi efektywne gratowanie manualne. Jest to najpopularniejsza forma gratowania, opierająca się na wykorzystywaniu prostych i stosunkowo tanich urządzeń, aby natychmiast móc reagować na powstające w czasie pracy nierówności powierzchni. Metoda ta jest skuteczna szczególnie w przypadku zadań wymagających wysokiej precyzji, na przykład w czasie obróbki detali.

Gratowniki – skąd się bierze ich skuteczność?

Aby gratowniki sprawdzały się podczas pracy na elementach miedzianych, aluminiowych, żeliwnych czy na wyrobach syntetycznych, muszą być wykonane z trwałych materiałów, nie tracących z czasem na ostrości i odpornych na uszkodzenia. Takim materiałem jest stal szybkotnąca HSS, którą wykorzystuje się do produkcji także innych narzędzi skrawających. Ostrza zazwyczaj są skonstruowane tak, by radzić sobie z konkretnymi tworzywami, ale dzięki możliwości wymiany ostrza, gratowniki jeszcze bardziej zyskują na funkcjonalności. Dodatkowym udogodnieniem w czasie użytkowania będzie trzpień teleskopowy – pozwala na regulację zasięgu stosowania, a tym samym dopasowanie narzędzia idealnie do potrzeb.  Warto zauważyć, że gratowniki są urządzeniami niezwykle poręcznymi – dobrze wyprofilowany uchwyt, który pewnie leży w dłoni, gwarantuje komfortową pracę. Przy wyborze gratownika, warto więc pamiętać także o tym aspekcie i zdecydować się na narzędzie lekkie i wygodne.

Jakie urządzenie wybrać?

Na rynku są dostępne profesjonalne produkty, które można nabyć w zestawie z wymiennymi ostrzami o różnych parametrach. Na szczególną uwagę zasługują uniwersalne gratowniki polskiej firmy Fanar. W trosce o jakość i wygodę użytkowników w ofercie znalazły się narzędzia cechujące się wysoką trwałością, a komfortowe korzystanie zapewnia umieszczony na rękojeści magazynek do przechowywania wymiennych komponent. Dzięki temu wybór jednego urządzenia oznacza w praktyce szerokie możliwości – wszystkie ostrza będą zawsze pod ręką, a każde z nich pozwoli na uzyskanie nieco innego efektu. Gratowniki Fenar są cenione przez specjalistów – ze względu na ich wielofunkcyjność, szybko stają się podstawowym elementem wyposażenia pracowni ślusarskiej, bez których trudno wyobrazić sobie dokładną i estetyczną obróbkę szerokiej gamy materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here