Jak czyścić abażury do lamp? Kilka prostych porad

0
1198

Abażury to nieodłączne części konstrukcji większości lamp. Całość dzięki nim nabiera charakteru. W zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane oraz jaki posiadają kształt, będą pasowały do wnętrz w różnych stylach. Jednak aby prezentowały się tak dobrze, jak w dniu zakupu, musimy zadbać o utrzymanie ich w porządku. Jest to kwestia, która sprawia najwięcej problemów. Szczególnie gdy posiadamy abażury do lamp wykonane z materiału. Sprawdź jak zadbać o oświetlenie w swoim domu.

Nie odkładaj niczego na później

Jedną z najważniejszych porad dotyczących domowych porządków jest zachowanie systematyczności. Jeśli w ciągu tygodnia przeznaczymy jeden dzień na sprzątanie domu, to bez wątpienia unikniemy problemów związanych z usilnym doczyszczaniem brudu. W szczególności systematyczność będzie pomocna, gdy posiadamy materiałowe abażury do lamp, na których w oczywisty sposób osadza się kurz. Co wystarczy zrobić? Odkurzając dom nie zapomnieć o potraktowaniu odkurzaczem także abażura. Ta prosta czynność uchroni nas przed gromadzeniem się kurzu na materiałowym kloszu. W ciągu tygodnia możemy podtrzymywać efekt przez szybkie oczyszczenie abażuru miotełką.

Gdy zapomnieliśmy na jakiś czas o abażurach

Zdarzyć się może oczywiście tak, że przez pewien czas nie odkurzaliśmy naszych lamp. Być może z braku czasu, zapominalstwa, albo dłuższego wyjazdu. Wtedy przydatna może okazać się miękka ściereczka z mikrofibry. Moczymy ją w wodzie tak, aby była delikatnie wilgotna i przecieramy dokładnie abażur. Już ta czynność może sprawić, że nagle w pomieszczeniu pojawi się zdecydowanie więcej światła. Co jednak gdy lampa została poplamiona albo osiadła na niej naprawdę spora warstwa brudu? Pamiętajmy bowiem, że w przypadku, chociażby abażurów do lamp stojących plamy wcale nie są jedynie rzadkością.

W takim wypadku nie bójmy się zafundować materiałowemu kloszowi porządnej kąpieli. Bez problemu możemy ściągnąć go z konstrukcji lampy, a następnie zamoczyć w misce z letnią wodą. Nie powinniśmy w tym celu używać silnych detergentów. Czasami wystarczy nawet mydło. Następnie miękką gąbką lub ścierką namoczoną w wodzie czyścimy abażur naszej lampy. Po tej czynności powinniśmy pamiętać o dokładnym opłukaniu, tak aby resztki mydła nie zostały na materiale. Następnie możemy przejść do suszenia. Tej czynności także nie powinniśmy odkładać. Nie chcemy chyba wieczorem po zapaleniu lampki rozczarować się widokiem odstraszających zacieków.

Co z innymi materiałami?

Na razie wspomnieliśmy jedynie o kloszach z tkaniny. To one bowiem stwarzają najwięcej problemów. Jednak podobna sytuacja występuje przy abażurach płóciennych. Tutaj systematyczność kłania się jeszcze bardziej. Wynika to z faktu, iż płóciennego klosza raczej nie powinniśmy moczyć. Cotygodniowe odkurzanie tego typu lampy jest więc nieuniknione. Problemy sprawiać mogą także abażury do lamp wykonane ze szkła. Najpierw bezpośrednio po zakupie zachwycamy się ich pięknem, aby po czasie zauważyć, że kurz na nich uwidacznia się wyjątkowo mocno. Nie powinniśmy więc zapominać o ich czyszczeniu.

Mycie szklanych kloszy jest takie same jak mycie kieliszków. Pierwszy etap to woda z płynem do mycia naczyń a drugi to polerowanie. Nikt nie lubi brzydko wyglądających zacieków – czy to na kieliszkach, czy na kloszu lampy. Wystarczy więc, że dokładnie wyczyścimy abażur materiałowym papierem bezpośrednio po myciu. Następnie pamiętajmy, aby w ciągu tygodnia przecierać go miękką ściereczką, pozwoli to na dłuższe cieszenie się czystą i estetycznie wyglądającą lampą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here