Jak dbać o kaktusy

Kaktusy to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Dowiedz się, jak o nie dbać, aby nie tylko utrzymać je w dobrej kondycji, ale także umożliwić im kwitnienie. Poznaj kilka najważniejszych zasad pielęgnacji kaktusów.

Kaktusy kwitnące – łatwa pielęgnacja zachwycających roślin

Kaktusy doniczkowe to rośliny dość łatwe w uprawie i pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, że ich naturalnym środowiskiem są pustynie Ameryki Południowej. Jeśli zatem chcemy, aby nasze kaktusy rozwijały się prawidłowo i nie ginęły po kilku sezonach, a także zakwitały pięknymi, kolorowymi kwiatami, musimy zapewnić i namiastkę ich naturalnego środowiska.

Jak podlewać kaktusy?

Kaktusy ozdobne należą do sukulentów, czyli roślin magazynujących wodę w zgrubiałych pędach. Pozwala im to przetrwać nawet w ekstremalnie suchych warunkach. Nadmierne podlewanie kaktusów to najczęstsza przyczyna ich złego stanu. O czym pamiętać przy podlewaniu kaktusów?

  • Wodę lejemy zawsze do podstawki, nie bezpośrednio do ziemi. Jeśli po godzinie cała woda nie wsiąknie w ziemię, jej nadmiar wylewamy.
  • Kaktusy podlewamy po całkowitym wyschnięciu ziemi.
  • Kaktusy podlewamy tylko w okresie letnim (od maja do września). W pozostałych miesiącach pozostają w stanie hibernacji.
  • Kaktusy lubią miękką wodę – aby ją osiągnąć, wystarczy zagotować kranówkę.

Do jakiej ziemi sadzić kaktusy?

Kaktusom doniczkowym warto odwzorować ich naturalne, mocno przepuszczalne podłoże. Powinno ono składać się z gruboziarnistego piasku, zdezynfekowanej ziemi ogrodowej z dodatkiem igliwia, substratu torfowego i perlitu. Właśnie takie podłoże będzie przypominało naturalne pustynne warunki. Specjalistyczną ziemię do kaktusów bez problemów kupisz w sklepach ogrodniczych.

Znajdź idealne miejsce w domu dla kaktusów

Kaktusy to rośliny, które wymagają dużo słońca. Dlatego też optymalne nasłonecznienie zapewnisz im , stawiając je na parapecie, najlepiej od południowej strony, gdzie w ciągu dnia pada najwięcej światła.

Czy i jak nawozić kaktusy?

Kaktusy najlepiej wzrastać będą za sprawą nawozu przeznaczonego dla sukulentów. Jednakże nie każde kaktusy powinny być nawożone. Dotyczy to przede wszystkim tych roślin, które w jednym podłożu rosną co najmniej 3 lata. W ich przypadku nawożenie powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu roku w okresie pomiędzy od maja do września. Jeśli przesadzasz swoje kaktusy co 2–3 lata, wówczas nie musisz ich nawozić.

Przesadzanie kaktusów

Na koniec omówmy zatem kwestię przesadzania kaktusów. Kaktusy powinny rosnąć w niewielkich doniczkach, których średnica jest maksymalnie o 2 cm większa niż średnica kaktusa. Dno doniczki powinno być wydrenowane 1 cm warstwą żwiru.

Optymalnym czasem na przesadzanie kaktusów jest zima, czyli okres ich hibernacji. W tym czasie łatwo jest rozpoznać stare korzenie, które są brązowe i suche, i je usunąć. Unikaj przesadzania kaktusów wiosną, ponieważ wówczas pojawiają młode korzenie, które łatwo uszkodzić i spowolnić tym samym wzrastanie rośliny.

Sklep z kaktusami – gdzie kupić kaktusy?

Kaktusy ozdobne i gatunki innych sukulentów, które pięknie wypełnią wnętrze Twojego domu, znajdziesz w sklepie Zielonym do góry. Przekonaj się, jak bardzo odmienią Twoje mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here