Jak dobrać karnisze metalowe do pomieszczeń nowoczesnych i klasycznych? Podpowiadamy!

Wbrew pozorom karnisze są w stanie wiele wnieść do wystroju pomieszczenia. Oprócz oczywistej funkcji jaką pełnią, czyli podtrzymywanie firan i zasłon, stanowią one integralny element wpływający na design wnętrza. Możemy wybierać spośród różnych materiałów, kolorów, ale i form oraz zdobień. Wybór między karniszem metalowym srebrnym, czy złotym, ozdobnym lub minimalistycznym, może nie być łatwy. Zapraszamy więc do lektury wszystkich tych, którzy stoją przed zadaniem wyboru odpowiedniego karnisza do swojego wnętrza.

Karnisz nowoczesny, czyli jaki?

W pomieszczeniach w stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzą się karnisze w kolorze srebra, stali, czerni lub bieli. Gdy mowa o wystroju typowo minimalistycznym i dosyć surowym, to do nich najlepiej wpasują się karnisze metalowe. Te możemy spotkać w kolorach wymienionych powyżej, ale nie tylko. Równie dobrze karnisz wykonany z metalu może występować w kolorze złotym lub mosiądzu. Taki zabieg na pewno będzie wprowadzał więcej ciepła, niż chłodu, co z kolei średnio pasuje do typowo nowoczesnego pomieszczenia.

Zwróć uwagę na formę

Wybierając karnisze do nowoczesnych wnętrz, powinniśmy pamiętać również o odpowiednim doborze ich formy. Jeśli preferujemy typowo minimalistyczny styl nowoczesny, to powinniśmy zrezygnować z niepotrzebnych ozdobników. Wszelkie ażurowe wykończenia, czy jakiekolwiek dodatki w postaci kryształków całkowicie odpadają. Najlepiej jest postawić w takim wypadku na karnisz metalowy kwadro, którego cała długość jest kwadratowa. W takim wypadku wystarczy, że będzie on zakończony prostym ścięciem lub ewentualnie bryłą taką jak sześcian. Najlepiej, aby był on w zmatowionym kolorze srebrnym, czarnym lub białym.

Karnisze metalowe w klasycznym wydaniu

Pomieszczenia w stylu klasycznym, wręcz tradycyjnym charakteryzują się ciepłem, przytulnością i często lekkim przepychem. Całkowicie odmiennie niż nowoczesne aranżacje. Jednak co ciekawe, w tym przypadku również idealnie sprawdzą się karnisze metalowe. Tak jak wspomnieliśmy, te występują w kolorze złota i mosiądzu. Wpasują się więc idealnie we wnętrza antyczne, w których nie brakuje elementów w tych kolorach. W takich pomieszczeniach możemy także zaszaleć z formą karnisza. Sprawdzą się w takim wypadku wykończenia ozdobne ażurowe lub też w kształcie np. liści.

Karnisz złoty będzie również odpowiednim wyborem w salonach rustykalnych. Takich, które zachwycają przytulnością i ciepłem. Jest to szczególnie pożądana opcja w tego typu pomieszczeniach z uwagi na wytrzymałość metalu. Pozwoli to na zawieszenie masywnych zasłon i firanek. A te jak najbardziej wpasują się w tradycyjne, rustykalne wnętrze. Jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, że ozdobne tekstylia nie wylądują na ziemi, to możemy zdecydować się na karnisz podwójny.

Wiele osób uważa, że jedyną opcją dla rodzinnego i przytulnego salonu są karnisze drewniane. Na pewno wpasują się one idealnie. Szczególnie gdy posiadamy meble z litego drewna lub drewniane panele. Odpowiednio dobrany karnisz podkreśli ich urok, co spowoduje powstanie wyjątkowego klimatu w całym pomieszczeniu. Jednak nieprawdą jest, że to jedyny możliwy wybór. Karnisze metalowe w kolorze starego złota i mosiądzu również sprawdzą się w tym wypadku znakomicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here