Jak dobrać zasłony do salonu? Kilka prostych porad przed zakupem

Dekoracja nowego pomieszczenia obejmuje nie tylko dobór koloru ścian, zestawu mebli czy rodzaju podłogi. W niemal każdym pomieszczeniu mieszkalnym, jak i pracowniczym równie istotne jest źródło oświetlenia, którym najczęściej bywa okno. Jego odpowiedniej dekoracji należy poświęcić uwagę nie tylko ze względów estetycznych, lecz także praktycznych; różnego rodzaju instalacje osłonowe na okna pozwalają na regulację ilości wpadającego do środka światła, a przez to na kontrolę poziomu nasłonecznienia oraz temperatury powietrza. Sama dekoracja okna również jest procesem kilkuetapowym zaczynającym się wraz z zaplanowaniem rozmiaru i ułożeniem okien, przez wybór modelu i koloru opraw, aż po instalację konkretnego rodzaju osłon.

Rolety czy zasłony?

Wśród najchętniej stosowanych w naszym kraju osłon na okna wymienić należy rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, plisy oraz zasłony i firany. Rolety i plisy to rozwiązania stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których ilość dostającego się do środka światła wymaga precyzyjnej regulacji; pozwalają zarówno na szczelne zaciemnienie okien, na przykład w czasie letnich upałów, jak i ich całkowite odsłonięcie. Są często stosowane w kuchni oraz pomieszczeniach biurowych.

Tradycyjne rozwiązania – takie jak zasłony oraz firanki – wybierane są głównie z uwagi na ich walory estetyczne. W odróżnieniu od rolet i plis, nie pozwalają na precyzyjną regulację poziomu nasłonecznienia; wprowadzają natomiast przyjemną i domową atmosferę do pomieszczeń mieszkalnych oraz sprawiają, że czujemy się w nich bardziej komfortowo. Z tych powodów, zasłony i firanki stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi oraz odpoczywamy – salonie, sypialni rodziców i dziecka oraz łazience.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu zasłon i firan?

Przed dokonaniem zakupu powinniśmy uwzględnić, jaki rodzaj instalacji osłonowej będzie podtrzymywał tkaniny w poszczególnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowane rozwiązania to karnisze, szyny z żabkami lub agrafkami, lub elektryczne systemy do przesuwania. Poza zakupem samej tkaniny, powinniśmy zaopatrzyć się także w koła, tunele do karniszy, lub opakowanie żabek.

W doborze tkaniny równie ważne są względy praktyczne, co estetyczne. Upewnij się, jaka jest dokładna powierzchnia okien (szerokość i długość) oraz odległość od karnisza do podłogi. Uwzględnij także rozmiar kółek, tuneli lub żabek; tych kilka centymetrów jest szczególnie istotne w doborze zasłony na okna balkonowe. Uwzględnij także docelowy poziom nasłonecznienia, który pragniesz osiągnąć oraz stronę świata, w kierunku której wychodzą okna. Jeśli zamierzasz powiesić zasłony w sypialni, warto sięgnąć po taką tkaninę oraz barwę, które ograniczą ilość napływającego światła – tym samym zapewnią prywatność podczas długich zimowych wieczorów. Przed ryzykiem nadmiernego nagrzania pomieszczenia w okresie letnim, uchronią nas zasłony wykonane z lekkich materiałów w pastelowych barwach, lub wieszane w dwóch różnych taśmach: firana oraz zasłona.

Gdzie kupić zasłony i firany?

W nowoczesne firany do salonu oraz sypialni możesz się z łatwością zaopatrzyć bez wychodzenia z domu. Wśród dostępnych w internecie dostawców, warto zwrócić uwagę na sklep magdalena24.pl prowadzony przez tarnobrzeskie przedsiębiorstwo „Magdalena”. Jest to sklep działający nieprzerwanie od ponad 20 lat, specjalizujący się w wystroju i dekoracji okien. 

W jego ofercie znajdziemy zarówno zasłony i firany w gotowych rozmiarach, jak i tkaniny szyte na metry, zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych klientów. Do każdej tkaniny dobrać możesz potrzebne do jej zawieszenia oprzyrządowanie – karnisze, szyny, haczyki, a także osprzęt potrzebny do wykonania instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here