pokój dla niemowlaka

Pokój niemowlęcia powinien być ciepły, przytulny, a przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Tak naprawdę w pierwszych miesiącach życia dziecka najważniejsze jest to, aby jego rodzicom było jak najwygodniej korzystać ze znajdujących się w nim sprzętów. Małe dziecko nie potrafi się jeszcze przemieszczać, priorytetem jest więc zapewnienie mu bezpieczeństwa w miejscach służących do odpoczynku oraz pielęgnacji. Co zatem powinno znajdować się w takim pomieszczeniu?

Jakie meble kupić do pokoju niemowlaka?

Jeśli chodzi o samo wyposażenie pokoju dla niemowlaka, to ilość mebli, które obowiązkowo powinny się w nim znaleźć jest dość ograniczona. Przede wszystkim potrzebne będzie bezpieczne łóżeczko ze szczebelkami, oraz komoda, w której umieścimy ubrania oraz inne niezbędne rzeczy. Praktycznym i popularnym rozwiązaniem jest połączenie mebla do przechowywania  z miejscem, w którym wygodnie jest przewijać dziecko i wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Idealną  komodę z przewijakiem wybierzesz po lekturze dekoratordomu.pl, dowiesz się także na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu.

W pokoju niemowlaka warto również umieścić wygodny fotel, na którym w komfortowych warunkach będzie można usiąść, by nakarmić lub uspokoić dziecko. Oczywiście przydatne mogą okazać się również dodatkowe półki, lub regał, na którym będziemy przechowywać akcesoria, które warto mieć pod ręką, ulubione zabawki naszej pociechy, zapas pieluch, czy książeczki.

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dla niemowlaka?

Wszystkie opisane przez nas meble sprawią, że jako rodzice, będziemy mieli warunki do tego, aby odpowiednio zająć się dzieckiem. Trzeba je jednak jeszcze odpowiednio rozlokować, aby pokój był wygodny. Meble nie powinny stać zbyt blisko siebie, gdyż nosząc dziecko na rękach, wyjmując je z łóżeczka, czy kładąc na przewijak, musimy mieć odpowiednio dużo miejsca, aby nie stała mu się krzywda. W związku z tym, łóżeczko powinno być ustawione w ten sposób, aby można było swobodnie podejść do niego przynajmniej od strony jednego z dłuższych boków, najlepiej jednak, jeśli mamy dostęp z trzech stron. Bardzo ważne jest, aby nie stawiać łóżeczka zbyt blisko kaloryfera i okna, gdyż skrajne temperatury nie są korzystne da małych dzieci. Do komody z przewijakiem powinniśmy mieć dostęp od frontu, ale dobrze jest też móc stanąć z boku. Pozostałe elementy wyposażenia można rozlokować według własnego uznania, pamiętając o tym, aby nie stwarzały dla dziecka i dla nas zagrożenia.

Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Bardzo istotną kwestią jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia w pokoju niemowlęcia. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja kilku źródeł światła. Najczęściej używane przy małym dziecku są lampki dające delikatne i ciepłe światło, które nie będzie przeszkadzać maleństwu podczas karmienia lub zasypiania. W miejscu, w którym znajduje się przewijak lub stanowisko do kąpieli (jeśli planujemy takie stworzyć w tym pomieszczeniu) warto zamontować nieco jaśniejszą lampę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here