Jak głębokie są odwierty pod pompy ciepła

O pompach ciepła dość sporo powszechnie wiadomo – że są wydajne, redukują koszta ogrzewania, że ich zakup i instalacja są dość kosztownym przedsięwzięciem. Ale założę się, że nie każdy wie, jak głębokie odwierty pod pompy ciepła trzeba wykonać, jaka firma się tego podejmie i jak wygląda cały proces przygotowawczy. Poniżej znajdziesz garść – mam nadzieję – interesujących informacji na ten temat.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku możemy znaleźć kilka różnych rodzajów pomp ciepła, które pozyskują energię z różnych źródeł.

  • Powietrzna pompa ciepła;
  • Pompa ciepła typu woda – powietrze;
  • Wodna pompa ciepła;
  • Hybrydowa pompa ciepła;
  • Pompa ciepła gruntowa.

Właśnie ten ostatni rodzaj wymaga przygotowania odwiertów pod pompy ciepła.

Gruntowe pompy ciepła – warianty instalacji

Przy instalacji gruntowej pompy wpuszcza się tzw. kolektory. Mogą być one pionowe bądź poziome. Głębokie odwierty pod pompy ciepła wykonuje się pod kolektory pionowe, poziome zaś są ułożone w gruncie na głębokości poniżej warstwy przemarzania rur. Kolektory pionowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ pompa ciepła z ich wykorzystaniem zajmuje niewiele miejsca i charakteryzuje się bardzo dobrą stabilnością temperaturową (ok. 10ºC) w porównaniu do kolektora poziomego. Wydajność cieplna kolektora poziomego w okresie zimowym znacznie spada (co nie ma miejsca w kolektorach pionowych).

Przygotowywanie odwiertów

Odwierty pod pompy ciepła korzystające z pionowych kolektorów wynoszą od 30 do 100 głębokości. Wykonuje się je przy użyciu specjalistycznych maszyn. Pewnie zastanawiasz się, jak to będzie wyglądało na Twoim pięknie zagospodarowanym ogródku? Mogę Cię uspokoić – istnieją firmy dysponujące takim sprzętem, który po pierwsze jest nieduży i z łatwością zmieści się wszędzie tam, gdzie niewielki samochód osobowy, a po drugie pracuje w taki sposób, że nie ucierpią żadne rośliny. Wystarczy że poszukasz strony internetowe specjalistycznych firm wykonujących odwierty, a sam się przekonasz, że tak właśnie jest. Ilość oraz dokładna głębokość odwiertów pod pompy ciepła ustalane są indywidualnie do każdego zlecenia. Fachowcy biorą pod uwagę zapotrzebowanie na ogrzewanie Twojego budynku poprzez np. analizę jego metrażu, sposobu ocieplenia budynku itp.

Inne ekologiczne rozwiązania

No właśnie – jeszcze nie udało mi się wspomnieć, że pompy ciepła są super-ekologiczne! Nie emitują żadnych szkodliwych gazów, nie kopcą. Przy tym wszystkim są w pełni bezpieczne w użytkowaniu – nie ma ryzyka zaczadzenia, wybuchu pożaru lub innej nieprzyjemnej “niespodzianki”, jaka może mieć miejsce przy dotychczasowych sposobach ogrzewania. Jeśli leży Ci na sercu dobro naszej planety, to może zechcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne? Albo przynajmniej w studnię głębinową? Zaletą tych rozwiązań jest nie tylko ekologia, ale także fakt, że skutecznie odciążają budżet domowy z bieżących rachunków. Same plusy!

Odwierty pod pompy ciepła – gdzie się udać?

Jeśli udało mi się Ciebie przekonać, że odwierty pod pompy ciepła wraz z przygotowaniem całej instalacji wcale nie są takie złe, to zajrzyj na stronę https://odwierty.net/ i poczytaj bardziej szczegółowe informacje na ten temat. Nie martw się o kwestie finansowe – sama rozmowa ze specjalistą przecież nic nie kosztuje! A przynajmniej będziesz wiedział, na jaki wydatek się szykować. Może w Twojej gminie istnieją jakieś programy pomocowe, dofinansowania, dotacje? Warto się tym zainteresować! Pracownicy zatrudnieni w firmie kryjącej się pod tym adresem internetowym świadczą usługi na terenie północnej Polski – ale kto wie, może jakoś się dogadacie? Nie zaszkodzi zadzwonić i zapytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here