Klejenie jest łatwą i zarazem trudną sztuką. Trzeba bowiem zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa przy aplikacji, by razem z materiałem, który chce się skleić nie pokleić sobie palców albo też nie prysnąć sobie klejem do oczu. Warto zatem pracę wykonywać w odpowiednio dopasowanych rękawiczkach roboczych, a jeśli nie w nich, to przestrzegać metod aplikacji kleju i stosować ochronę oczu. Pytanie zasadnicze zatem brzmi: jak skleić, żeby przykleić? Oto nasz poradnik o klejach, metodach i umiejętnościach.
Jak należy dobierać kleje?
Nie zawsze klej uniwersalny nadaje się do klejenia poszczególnych materiałów. Jednak wybierając te specjalistyczne trzeba wziąć pod uwagę ich właściwości, aby nie okazało się, że zniszczy się materiał lub spowoduje się jego zniekształcenie. Wtedy nic już nie pomoże i rzecz, która miała być naprawiona będzie musiała trafić do śmieci. Na dobór kleju powinni uważać nie tylko majsterkowicze, ale również osoby zajmujące się rękodziełem czy samodzielnie zabierające się za remonty i naprawy w domu.
Jakie rodzaje klejów są odpowiednie do danych materiałów?
Możemy wyróżnić kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jeśli powierzchnia materiału jest chropowata, to klej uniwersalny się do niego nie sprawdzi, gdyż nie stworzy trwałego wiązania. Kleje rozpuszczalnikowe tworzone są na bazie żywic polimerowych lub wymieszania żywicy z rozpuszczalnikiem lub monomerem. Do drewna można zastosować kleje amonowe lub ftalowe, które nadają się także do papieru. W ten sposób skleimy między innymi drewnianą ramkę, czy elementy drewnianej zabawki. Oczywiście można spróbować użyć uniwersalnego kleju cyjanoakrylowego, jednak nie jest powiedziane, że się sprawdzi. Tworzywa sztuczne i skórę należy łączyć klejem poliuretanowym. Jeśli chcemy złączyć metal z ceramiką albo tworzywem sztucznym potrzebny będzie klej poliakrylowy. W przypadku niektórych napraw często łączy się kauczuk z silikonem. W takim przypadku jedynym słusznym wyborem są kleje silikonowe. Z kolei metale najlepiej sklejać przy użyciu kleju epoksydowego. Warto wiedzieć, że kleje rozpuszczalnikowe sklejają dwa materiały powodując ich częściowe rozpuszczenie, dlatego trzeba uważnie czytać etykiety zanim zakupimy sprzęt i klej. Ten pierwszy znacznie ułatwia aplikację niektórych rodzajów kleju.
Metody aplikacji kleju
W przemyśle klej musi być nanoszony z zegarmistrzowską precyzją, dlatego stosuje się specjalne dozowniki, które nanoszą odpowiednią ilość kleju na dany element. Mikro dozowanie potrzebne jest chociażby przy sklejaniu ze sobą części urządzeń elektronicznych. Klej może być również nanoszony za pomocą wałków czy też specjalnych pędzli. Stosuje się również wyciskacze pneumatyczne, np. do klejów silikonowych. Oczywiście nie można nie wspomnieć o pistoletach do kleju na gorąco. To bardzo ważny sprzęt w wielu precyzyjnych pracach rękodzielniczych, chociażby decoupage. Dzięki takiemu sprzętowi można bardzo precyzyjnie dozować spoiwo. Klej i sprzęt do klejenia w Ataszek.pl jest najwyższej jakości, dlatego zachęcamy do przyjrzenia się ofercie. Znajdziemy wśród niej również igły dozujące i tuby. Dzięki temu możemy użyć odmierzoną ilość spoiwa. Warto wiedzieć, że znajdziemy wiele rodzajów igieł, dopasowanych do właściwości kleju. Do gęstych i płynnych stosowane są metalowe z korpusem z tworzywa sztucznego, z kolei do agresywnych, takich jak kleje cyjanoakrylowe odpowiednie będą igły z końcówką teflonową. Znajdziesz również igły zakończone pędzelkiem.
O samym klejeniu słów kilkanaście
Sam proces klejenia zależny jest od rodzaju spoiwa i zastosowanych w nim dodatków. Dlatego poszczególne kleje do podobnego zastosowania mogą różnić się czasem wiązania. Warto wiedzieć, że wyróżniamy wiązanie wstępne i ostateczne, kiedy spoina osiąga pełną wytrzymałość. Jak można się domyślić w pierwszym przypadku możliwe jest jeszcze rozdzielenie dwóch materiałów i naprawienie np. nieprawidłowego złożenia dwóch elementów. Kiedy jednak wiązanie osiąga trwałość, to nie reaguje już na wodę. Trzeba również wiedzieć, że czas wiązania wstępnego i ostatecznego może ulec zmianie w przypadku klejów, które były już wcześniej otwarte, gdyż producent podaje te wartości tylko dla nowych produktów, a klej ulega utlenianiu w związku z tym z czasem zmieniają się jego właściwości.
Do każdego klejenia trzeba odpowiednio się przygotować. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który ułatwi dozowanie kleju na daną powierzchnię. Należy również pamiętać, że klejąc np. płytki klej należy nanieść nie tylko na płytkę, ale również na ścianę.