Małe mieszkanie wcale nie musi być gorsze! Nawet na niewielkiej przestrzeni możemy z powodzeniem rozplanować wszelkie niezbędne strefy, które pozwolą na funkcjonalne użytkowanie domu. Najważniejszymi pomieszczeniami w każdym mieszkaniu są salon oraz kuchnia. To właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu. W jaki sposób połączyć oba te miejsca, by cała aranżacja wprawiała w zachwyt i była wygodna w codziennym życiu?

Otwarta przestrzeń

Nowoczesne mieszkania charakteryzują się zazwyczaj otwartą na salon kuchnią. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małym mieszkaniu, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. Oczywiście otwarta kuchnia wcale nie oznacza, że wszystko, co masz w kuchni, musi być na widoku. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym z powodzeniem zamaskujesz i oddzielisz kuchenną strefę – np. tworząc wyspę z wysoką ścianką lub decydując się na praktyczne regały lub półeczki np. na wino. Możesz je ciekawie zaaranżować, a przy tym zatuszować nieco kuchenny rozgardiasz. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci całkowicie otwarta kuchnia, to spraw, by była ciekawym uzupełnieniem salonu. W końcu spędzasz w niej bardzo dużo czasu, prawda?

Kolory mogą wiele zdziałać

Kolory wnoszą bardzo dużo do pomieszczeń. Potrafią całkowicie zmienić wnętrze, przyciemnić je, rozjaśnić, nadal przytulności lub wręcz przeciwnie. Oczywiście wiele zależy od naszych upodobań, jednak planując aranżację małego mieszkania, przemyślmy dwa razy jaka kolorystyka dopasuje się do naszych wymagań. Niewielkie powierzchnie nie powinny być przytłoczone ciemnymi barwami, ponieważ optycznie znacznie zmniejszają one pomieszczenie. Zupełnie odwrotnie działają jasne kolory, które wizualnie powiększają mieszkanie i nadają mu lekkości. Łącząc salon z kuchnią w małym domu, zadbajmy o to, by oba te pomieszczenia zgrywały się kolorystycznie, zwłaszcza wtedy, kiedy stanowią niezamkniętą, wspólną strefę. Jeśli w takim układzie decydujemy się na salon w kolorze np. szarości, to kuchnia powinna odpowiadać tej kolorystyce – najlepiej w nieco jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu albo kontrastowym, lecz pasującym.

By wszystko pomieścić…

Urządzający małe mieszkania często martwią się o to, czy zmieszczą wszystkie niezbędne do życia sprzęty i wyposażenie. Gdzieś w końcu trzeba schować talerze, garnki, szklanki i inne kuchenne narzędzia. W rzeczywistości nawet w małej kuchni nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać, jeśli każdy „kąt” zostanie praktycznie zaaranżowany. Najważniejsze jest mądre wykorzystanie całej powierzchni. Nowoczesne rozwiązania do kuchni – np. profesjonalne kosze do szafek narożnych, rozwiązania do przechowywania produktów nawet w najwęższych szufladach lub półkach, i inne technologie pozwalają na komfortowe użytkowanie całej przestrzeni. Bardzo przydatna jest także wysoka zabudowa. W szafkach montowanych do samego sufitu oraz tych à la komin zmieści się naprawdę wiele rzeczy, dzięki czemu bez problemu rozlokujemy wszystkie niezbędne produkty w naszej kuchennej przestrzeni.

Z myślą o jadalni

Problemem w małych mieszkaniach jest zazwyczaj umiejscowienie stołu jadalnianego. Zazwyczaj nie ma na niego po prostu miejsca. Jeśli w niewielkim wnętrzu chcemy umieścić taką strefę jadalnianą, dobrze przemyślmy jej rozmieszenie. Być może najlepszym wyborem będzie stół maksymalnie składany, który w razie potrzeby rozłożymy, dostawiając odpowiednią ilość krzeseł. W ten sposób stworzymy mobilny kącik jadalniany, który możemy zaaranżować pomiędzy kuchnią a salonem.

Urządzając wnętrze zarówno w małym, jak i dużym mieszkaniu, pamiętajmy o funkcjonalnych wyposażeniu. Czasem kilka użytecznych produktów potrafi znacząco ułatwić życie. Szukając akcesoriów kuchennych oraz zastawy stołowej i nie tylko, zajrzyj na decorto.pl. Staramy się stale poszerzać nasz asortyment o wysokiej jakości produkty, które świetnie sprawdzą się w każdej przestrzeni mieszkalnej. 

Źródło zdjęć: pixabay.com, unsplash.com, decorto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here