Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

Ciemne wnętrze sprawia wrażenie ponurej jaskini, więc trudno tutaj o uzyskanie przyjemnego klimatu. Takie pomieszczenie szczególnie daje się we znaki podczas jesiennych i zimowych dni, kiedy to liczy się każdy promień słońca w celu uniknięcia depresyjnych nastrojów. Jak zatem sprawić, aby wnętrze sprawiało wrażenie jaśniejszego i przestronniejszego?

Zmiana podłogi i ściany

Przemalowanie ściany na jaśniejszy kolor to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pożegnanie się z ponurym wnętrzem. Jeśli więc w pokoju jest tylko jedno okno czy też pomieszczenie nie jest dobrze nasłonecznione, to warto wprowadzić kolorowe dodatki w celu uzyskania pożądanych efektów. Poleca się beże, cappuccino, szarości, odcienie żółci i pomarańczowego. Chodzi o to, aby kolory były jasne i ciepłe.

Jeśli chodzi o podłogę, to warto zainwestować w jasne dywany w ciepłym odcieniu, czyli beżowe czy też w odcieniu kawy z mlekiem. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego, większego i jaśniejszego. W przypadku parkietu można pokusić się o nałożenie kolorowej emalii. Polecanym rozwiązaniem są farby ftalowe do malowania drewna.

Co z meblami, oknem i oświetleniem?

W ciemnych pomieszczeniach sprawdzą się jasne i delikatne meble. Jeśli takowych nie mamy, to można przylepić na nie okleinę meblową czy też pokryć je lakierobejcą w preferowanym kolorze. Jeśli liczymy na rozświetlenie wnętrza, to warto postawić na biel.

Jako, że w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do światła słonecznego jest ponuro, to należy zatroszczyć się o to, aby jeszcze bardziej nie utrudniać dostępu naturalnego oświetlenia. W związku z tym należy wystrzegać się umieszczania na parapetach dekoracji, a rolety zamienić na lekkie i białe firanki. Warto zrezygnować z ciężkich i dużych zasłon w intensywnych kolorach, które blokują dostęp światła i przytłaczają pomieszczenie. Można je sobie całkowicie odpuścić lub postawić na delikatne i jasne.

Ciemnego pokoju nie doświetlimy dobre światłem żyrandola czy lampy, dlatego też warto postawić na podłogowe lampy stojące, kinkiety i taśmy LED pod półkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here