Jak się schłodzić podczas letnich upałów

Lato w pełni, a to oznacza, że mogą pojawić się upały. Upalne dni mogą dać się we znaki w betonowych dżunglach. Nie każdy może je spędzić na łonie przyrody. Jak sobie z nimi radzić? Jak przetrwać skwar w mieście?

Wszyscy lubią lato, ale upalne dni są dla wielu osób istnym wyzwaniem. Upały są fajne podczas urlopu nad wodą, jednak w betonowym mieście są męczące. Jak się schłodzić, by przetrwać ten trudny czas? Wiele osób powie, że przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach i samochodach. Klimatyzacja jednak ma swoje wady. Są też inne sposoby na ochłodę, np. włączenie wiatraka domowego, chłodny prysznic, zjedzenie loda czy picie chłodnej wody.

Klimatyzacja

Klimatyzacja działa zazwyczaj w firmach, oczywiście w tych mieszczących się w nowszych siedzibach. Poza tym coraz popularniejsze są przenośne klimatyzatory, które są elementem wyposażenia domów, a także mieszkań. Są łatwe w montażu – można to zrobić samemu. Jedyna trudność to wyprowadzenie na zewnątrz przewodu odprowadzającego wilgoć i gorące powietrze.

Klimatyzacja jednak nie służy każdemu. Wiele osób przez nią się przeziębia, ponieważ często jest ustawiona na zbyt niską temperaturę. Poza tym w nieczyszczonej albo nieodpowiednio czyszczonej gromadzą się bakterie Legionella pneumophila wywołujące choroby znane jako legionellozy (ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych  – choroba legionistów oraz lżejsza gorączka Pontiac). Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ma także niekorzystny wpływ na skórę, oczy i błonę śluzową, gdyż je przesusza.

Wiatrak domowy

Wiatrak domowy wydaje się być dobrą alternatywą dla klimatyzacji. Wentylatory są bardzo przydatne w domach i firmach w upalne dni. Mogą to być modele biurkowe, podłogowe niskie oraz podłogowe stojące. Wyższe modele są wyposażone nawet w nawilżacz powietrza rozpylający przyjemną bryzę.

Wiatraki domowe mają regulację mocy (od dwu do kilkustopniowej w zależności od modelu) oraz blokadę nawiewu w jednym kierunku. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, więc mogą spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Nowoczesne wentylatory są lekkie i poręczne. Nie ma problemu z przenoszeniem ich w inne miejsce. Na pewno dużo trudniej jest zaziębić się od wiatraka domowego niż od klimatyzatora.

Szeroki wybór wiatraków domowych można zobaczyć tutaj.

Chłodny prysznic

W upalne dni, kiedy jest bardzo gorąco i człowiek mocno się poci, warto dla ochłody wziąć szybki bądź dłuższy chłodny (ale niezbyt zimny) prysznic. Taki zabieg na pewno przyniesie orzeźwienie i każdy poczuje się świeżo. Na pewno należy w ten sposób schłodzić się, gdy przez upał osoba czuje, że jej słabo.

Lody dla ochłody

Z kolei dla wielu najmilszym sposobem na schłodzenie się jest jedzenie lodów. To przyjemność nie tylko dla dzieci. A jaki wybór smaków! To rozkosz dla podniebienia. Warto jednak pamiętać, że lody, choć podobno nie tuczą, to jednak zawierają sporo cukru. Nie należy zatem przesadzać z ich ilością. Jedna czy dwie kulki w zupełności wystarczą. Na ten sposób schładzania powinny jednak uważać osoby mające nawracające infekcje gardła oraz osoby pracujące głosem.

Chłodna woda

Na pewno najzdrowszą metodą na schłodzenie się jest picie chłodnej (ale nie lodowatej) wody. Picie jej nie ma żadnych negatywnych konsekwencji, chyba że jest zbyt zimna. Po wypiciu takiej lodowatej można zachorować na zapalenie gardła.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here