materac

Przeciętny człowiek spędza około 7 godzin dziennie w łóżku. To właśnie wtedy organizm wypoczywa i się regeneruje. Dlatego też wybór odpowiedniego materaca jest tak istotny. Nawet najlepsza sofa nie zapewni takiego komfortu wypoczynku jak dopasowany do potrzeb i ciała materac.

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?

Materac ma wpływ nie tylko na to, jak wygodnie będzie się na nim leżało. Zbyt twardy, czy za miękki materac na łóżku może być nawet źródłem problemów zdrowotnych. Najczęściej jednak powodują one niewyspanie się i bóle pleców, które mogą spowodować problemy z koncentracją i wiele innych objawów mających niezwykle duży wpływ na codzienne życie.

Dlatego też wybór materaca powinien być dokładanie przemyślany, a sam materac dostosowany do potrzeb i budowy ciała osoby, która będzie go używać.

Twardy czy miękki materac?

Materac musi spełniać wiele różnych zadań, jednak przede wszystkim powinien zapewniać prawidłowe podparcie dla kręgosłupa. Dlatego też materace do łóżka dobierane są głównie na podstawie wzrostu i wagi. To właśnie na podstawie tych parametrów powinno podejmować się decyzję czy materac ma być twardy, czy miękki.

Warto pamiętać o tym, że źle dobrana twardość materaca ma realny wpływ na komfort, jaki będzie odczuwalny podczas snu. Zbyt twardy czy zbyt miękki materac do łóżka sprawi, że znalezienie komfortowej pozycji do spania będzie niezwykle trudne, a leżenie na nim prędzej spowoduje dyskomfort niż uczucie wypoczęcia i błogości.

Czym kierować się podczas wyboru materaca?

Wybierając materac do łóżka, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost. Przyjmuje się, że materac powinien być co najmniej o dwadzieścia centymetrów dłuższy niż osoba, która ma z niego korzystać. Pozwala to na ułożenie się w komfortowej pozycji i dopasowanie materaca do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Poza wzrostem i wagą warto także pamiętać o tym, jaką pozycję zwykle przyjmuje się podczas snu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które śpią na boku. Potrzebują one materaca, który dobrze dopasuje się do linii ciała i pozwoli kręgosłupowi na przyjęcie prostej linii.  W przypadku osób, które często zmieniają pozycję po zaśnięciu, świetnie sprawdzą się modele, które aktywnie dostosowują się do zajętej w łóżku pozycji. Najmniejszy problem mają osoby śpiące na wznak. W takiej pozycji ciężar ciała w miarę równomiernie rozkłada się na materacu.

Podczas wyboru materaca nie można oczywiście zapomnieć o indywidualnych preferencjach i przyzwyczajeniach. Bardzo często zdarza się, że osoby, które zgodnie z przyjętymi zasadami wyboru materaca do łóżka powinny zdecydować się na zakup twardego materaca, nie są w stanie na nim zasnąć. Dlatego też zakup materaca powinien odbywać się nie tylko po dokładnym przemyśleniu, ale też przetestowaniu wybranego modelu w sklepie.

Dlaczego nie należy oszczędzać na materacu?

Materac do łóżka jest niezwykle rzadko wymieniany na nowy model. Zwykle robi się to jedynie w przypadku poważnego zabrudzenia, zużycia lub uszkodzenia starego egzemplarza. Dlatego też nie należy oszczędzać na tego typu zakupie. Zwłaszcza że w przypadku materacy wzrost ceny bezpośrednio łączy się ze wzrostem jakości.

Droższe materace wykonane są z lepszej jakości materiałów i znacznie później występują na nich wszelkiego rodzaju deformacje i uszkodzenia mające wpływ na komfort użytkownika. Dlatego też zakup nieco kosztowniejszego materaca często okazuje się znacznie lepszą inwestycją niż wybór tańszego odpowiednika. Dobre jakościowo materace mogą być bez żadnego problemu wykorzystywane przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here