Podmurówka pod ogrodzenie

Coraz częściej decydujemy się na wykonanie wokół naszej posiadłości eleganckiego ogrodzenia, które będzie się cudownie wyglądać. Bez wątpienia podstawową jego funkcją jest zapewnienie nam większego bezpieczeństwa i uchronienie przed nieproszonymi gośćmi. Jednak nie można zapomnieć o tym, że powinno ono być także estetyczne, aby dobrze się prezentowało i nadało dodatkowego kunsztu budynkowi. Dlatego też, jednym z podstawowych elementów ogrodzenia jest solidna, atrakcyjna podmurówka. W jaki sposób wykonać podmurówkę? Jakie zadania spełnia w ogrodzeniu i czy warto w nią zainwestować? W tym artykule dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji na temat podmurówki.

Czy warto zainwestować w podmurówkę?

Jest to podstawowe pytanie podczas obliczania kosztów i sporządzania planu na wykonanie ogrodzenia. Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ten element jest zupełnie niepotrzebny, jednak prawda jest zupełnie inna. O ile przy prostych ogrodzeniach jak panelowe czy z siatki, montowanych na pewnej, równej powierzchni podmurówka nie ma aż tak wielu zadań, to jednak przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach jest wręcz niezbędna do prowidłowego funkcjonowania wszyskich elementów.  Podmurówka pod ogrodzenie spełnia wiele istotnych funkcji i zadań, które zostały kompleksowo opisane poniżej:

Stabilność

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że podmurówka ma za zadanie tylko poprawić estetykę i ogólny wygląd całości ogrodzenia. Nic bardziej mylnego. Ten element posiada znacznie ważniejsze zadania. Podmurówka, w dużej mierze odpowiada za stabilność ogrodzenia. Perfekcyjnie łączy wszystkie elementy w całość i zapobiega chwianiu się oraz zapewnia dłuższe życie ogrodzenia. Odpowiednie dobranie fundamentów to idealne rozwiązanie przy stromych lub grzęskich gruntach. Skutecznie zapobiegnie przesuwaniu i chwianiu się ogrodzenia.

Ochrona przed niechcianymi gośćmi

Kolejnym, ważnym zadaniem podmurówki jest skuteczna ochrona przed wszelkiego rodzaju czworonożnymi stworzeniami. Eliminując wolną przestrzeń i szczeliny u podnóża ogrodzenia udaremnimy mniejszym zwierzętom wtargnięcie na teren naszej posesji, jak również wydostanie się z niej.  Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi życie posiadaczom małych piesków, które uwielbiają się podkopywać. Dodatkowo, na działkę nie przedostaną się niechciane rośliny z zewnątrz.  Dzięki temu zaoszczędzimy czas na czyszczenie ogrodu z nieproszonych, często natrętnych roślin.

Trwałość

Zastosowanie podmurówki dobrze chroni ogrodzenie przed korozjom. Dzięki temu, że metalowe elementy nie mają bezpośredniej styczności z ziemią i wilgocią, będziemy się cieszyć jego świetnością przez długie lata. Ponadto, warto zatroszczyć się o dodatkową izolację, co jeszcze bardziej wzmocni wszystkie betonowe elementy.

podmurówka

Rodzaje podmurówki

Jak większość elementów i rzeczy w obecnym świecie, tak i podmurówki pod ogrodzenie mają określone rodzaje. W tym wypadku możemy wyróżnić dwa podstawowe typy:

  • Betonowa ława – stanowi jeden nieprzerwany ciąg, a słupki umieszczane są wewnątrz nich. Montujemy do nich słupki betonowe lub stalowe. 
  • Gotowe bloczki z betonu – w tym rodzaju stosuje się stalowe słupy umieszczane bezpośrednio w ziemi. betonowe bloczki są montowane pomiędzy dwoma sąsiednimi słupkami.
  • Słupki obłożone panelami – jest to dodatkowa opcja podczas konstruowania ogrodzenia, która polega na obłożeniu słupków panelami najcześciej wykonanymi z betonu.  Takie rozwiązanie pomaga uzyskać charakterystyczną dla ogrodzenia literę U pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki temu nasze ogrodzenie nabierze estetyki i z pewnością się wyróżni.

Podmurówka – jak wykonać?

Żeby betonowa podmurówka odpowiednio spełniała swoje zadanie należy  dobrze ją wykonać. Trzeba wybrać fundament, który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach oraz przestrzegać wymiarów. Wiele zależy także od rodzaju podmurówki, jaki wybierzemy. Poniżej znajdą Państwo poradnik wykonania podmurówki pod ogrodzenie krok po kroku.

Określ rodzaj gleby i podłoża

Pierwszym krokiem, o którym należy pamiętać podczas prac przy laniu fundamentu pod ogrodzenie jest wybranie odpowiedniej głębokości. Wszystko zależy przed wszystkim od rodzaju gleby i podłoża, na którym ma się znajdować ogrodzenie. Istotnym czynnikiem jest również ustalenie strefy przemarzania gleby, ponieważ niektóre zmieniają swoją objętość pod wpływem niskich temperatur. Dzieje się tak szczególnie w przypadku ziem gliniastych.  Gdy mamy z nimi do czynienia, nasz fundament powinien być osadzony głębiej. W Polsce mamy do czynienia z czterema strefami zamarzania, z którymi należy się kompleksowo zapoznać przed wylaniem fundamentu.  Pomoże to wyeliminować wszelkie ruchy i ewentualne przesunięcie się lub naruszenie konstrukcji.

Przygotowanie terenu

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie terenu pod ogrodzenie. Dobrze go oczyszczamy, a następnie wyznaczamy linię przebiegu ogrodzenia. To ważny etap pracy, gdyż nieodpowiednie rozmieszczenie słupków i innych elementów może doprowadzić do niestycznych skosów i innych niedoskonałości.

Wykonanie szalunku

Następnym krokiem jest wykopanie otworów na pożądaną głębokość. Przy większych warto skorzystać z niewielkich koparek, które znacznie ułatwią nam pracę. Następnie wykonujemy szalunek z desek. Jest to ważne, gdyż fundamentu nie należy kłaść na czyste podłoże. W przypadku, gdy grunt jest spoisty, bez tendencji do osypywania się, możemy szalunek z desek zastąpić odpowiednią folią.

Zbrojenie fundamentów i dylatacja

Kluczowym aspektem, o którym należy pamiętać jest wykonanie zbrojeń, które polegają na umieszczeniu w wykopach metalowych prętów. Dodatkowo należy osadzić pionowe zbrojenia do słupków.

Kiedy mamy do czynienia z podmurówką przęsłową, musimy pamiętać również o konieczności wykonania dylatacji fundamentu. Polega ona na oddzieleniu fundamentu, na którym montowane są słupki od fundamentu podmurówki. Jest to konieczne ponieważ w tym rodzaju ogrodzenia, fundament w obrębie tych elementów znajduje się na różnych głębokościach oraz podlega innym obciążeniom. Pominięcie wykonania dylatacji może skutkować m.in. powstawaniem rys i pęknięć oraz nierównomiernym osiadaniem ogrodzenia. Aby wykonać dylatację wystarczy pomiędzy elementami umieścić przekładki.

Wylanie betonu

W tym kroku, który jest już ostatnim jeśli chodzi o wykonanie podmurówki, wylewamy fundament. Najlepiej użyć do tego gotowej mieszanki z betoniarni.  W przypadku gdy zdecydujemy się na samodzielne rozrobienie należy zwrócić uwagę na odpowiednią gęstość. Koniecznie trzeba zastosować się do wszystkich zaleceń producenta. Powinno się dopilnować tego aby proporcja wszystkich składników zaprawy była odpowiednia. Jest to istotne, gdyż nieodpowiednia ilość poniektórych substancji może prowadzić do słabszego wiązania betonu, a to z kolei przekłada się na trwałość fundamentu.  Co więcej, zadbaj o to by rów całkowicie i równomiernie wypełniała betonowa ciecz.

Podmurówkę zostawiamy na około 10-14 dni, aby betonowe elementy usztywniły się. Po tym okresie można usunąć szalunek z desek i wykonujemy izolację z masy bitumicznej lub papy. Dzięki temu, zyskujemy pewność, że z naszą podmurówką nie będzie miała styczności wilgoć oraz woda gruntowa.

Zobacz szczegóły: https://www.ogbet.pl/podmurowki/.

Podmurówka pod ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem  całości konstrukcji. Pełni wiele istotnych funkcji oraz stanowy element zdobiący. Wykonując podmurówkę warto zatroszczyć się o perfekcyjne wykonanie każdego etapu pracy. Dzięki temu nasze ogrodzenie będzie trwałe i posłuży nam przez długie lata.  Podczas przygotowania prac musisz wziąć pod uwagę wiele czynników geologicznych, gdyż przede wszystkim do nich dobierasz parametry jakie powinna mieć podmurówka. Pamiętaj, że dobrze wykonana podmurówka to kompleksowa ochrona przed wieloma czynnikami naturalnymi i nieproszonymi gośćmi na naszej posesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here