Jak wybrać najlepsze mierniki elektryczne?

0
1618

Miernik elektryczny to istotny element wyposażenia każdego elektryka, zarówno profesjonalisty jak i amatora. Nie może go więc zabraknąć w naszej skrzynce na narzędzia, jeżeli planujemy pracę przy instalacji elektrycznej. Czym dokładnie jest to urządzenie i do czego służy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy wybrać najlepsze dla naszych potrzeb?

  1. Elektryczny miernik cyfrowy – do czego służy?
  2. Jakie mierniki elektryczne wybrać?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając multimetr cyfrowy?

Elektryczny miernik cyfrowy – do czego służy?

Mierniki elektryczne to narzędzie wykorzystywane do pomiaru wartości fizycznych, głównie związanych z prądem elektrycznym. Mają szerokie zastosowanie: możemy je wykorzystać do zbadania napięcia zmiennego i stałego, a także wykonać pomiar rezystancji natężenia elektrycznego. Jest to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinno się znaleźć w skrzynce z narzędziami każdego, kto chce wykonywać prace przy instalacji elektrycznej. Nowoczesne mierniki cęgowe są zdolne do pracy w trybie automatycznym lub ręcznym, gdzie możemy samodzielnie zmieniać zakres pomiaru. W zależności od potrzeb możemy uzyskać bardzo dokładne wyniki, a co bardziej rozbudowane modele będą posiadać także dodatkowe funkcje.

Jakie mierniki elektryczne wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie musimy zwrócić uwagę wybierając miernik cęgowy jest zabezpieczenie przed napięciem sieciowym. Warunkuje ono bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Istotna jest również dokładność pomiaru, która może różnić się w zależności od tego, czy wybierzemy narzędzie dedykowane amatorom, czy to przeznaczone dla profesjonalistów. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić dokładne dane techniczne miernika, którym jesteśmy zainteresowani, a także – w miarę możliwości – kierować swoją uwagę na znane z dobrej jakości marki.

Na co zwrócić uwagę wybierając multimetr cyfrowy?

Kolejnymi istotnymi kwestiami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze miernika, jest wygoda użytkowania i poręczność. Urządzenie nie powinno sprawiać nam kłopotu przy korzystaniu z niego, a także powinno posiadać wyświetlacz, z którego będziemy w stanie wygodnie odczytać natężenie prądu czy inne mierzone parametry. W tej ostatniej kwestii istotna jest rozdzielczość ekranu, ponieważ to ona warunkuje największą możliwą liczbę, jaka będzie możliwa do wyświetlenia na mierniku podczas dokonywania pomiaru. Jeżeli zależy nam na bardziej rozbudowanym modelu, możemy również zadbać o to, by pozwalał nam na zapisywanie otrzymanych wyników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here