5 sposobów na pozbycie się kurzu z mieszkania

Kurz w mieszkaniu to uciążliwy problem, zwłaszcza dla alergików. Jego nadmiar nie tylko negatywnie wpływa na estetykę wnętrza, ale również na samopoczucie domowników. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, dzięki którym możesz łatwo się go pozbyć. Jak ograniczyć kurz w domu?

Gromadzenie się kurzu to naturalny proces, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, gdy otwieramy okna i drzwi naszych domów. Choć ułatwia to wymianę powietrza, może również prowadzić do tego, że pył z ruchliwych ulic dostaje się do wnętrza. Częste sprzątanie to najłatwiejszy sposób na pozbycie się tego problemu – czasem jednak nie wystarcza. Co jeszcze możesz zrobić? Oto nasze sposoby na kurz w domu.

#1 Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Ten pomysł nie jest wcale oczywisty – oczyszczacz stosuje się przecież najczęściej po to, aby uniknąć wdychania zanieczyszczeń dostających się do wnętrza mieszkania wraz z wentylacją. Pył zawieszony i toksyczne gazy mogą przedostawać się do środka zimowych miesiącach, gdy polskie miasta zmagają się ze smogiem – nawet przy zamkniętych oknach. Korzystanie z oczyszczacza gwarantuje jednak jeszcze jedną, ważną korzyść – redukcję kurzu. Jest on odfiltrowywany wraz ze szkodliwymi dla naszego zdrowia zanieczyszczeniami.

#2 Wybierz odkurzacz z filtrem HEPA

Filtr HEPA to obowiązkowy element oczyszczaczy – może być jednak stosowany także w odkurzaczach. Pozwala on na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń stałych, od drobnoustrojów i roztoczy po zarodniki pyłów i grzybów, sierść zwierząt, a także unoszący się w powietrzu kurz. Wszystko dzięki świetnie przemyślanej konstrukcji filtra, powstałego z włókien szklanych o odpowiednim rozkładzie.

#3 Postaw na minimalizm

Im więcej przedmiotów znajduje się w mieszkaniu, tym większa szansa, że kurz będzie łatwo się w nim gromadził. Jeśli chcesz temu zapobiec, zredukuj ilość dekoracji, zwłaszcza tych wykonanych z tkanin czy papieru – to właśnie na nich najłatwiej gromadzi się kurz.

#4 Wybierz odpowiednie dywany

Dywany bywają prawdziwymi siedliskami kurzu, nawet jeśli czyścisz je dosyć często. Nie oznacza to jednak, że musisz się całkowicie z nimi rozstawać. Wybierając odpowiednie typy,  możesz zredukować problem do minimum. Szukaj dywanów z krótkim włosiem i niezbyt gęstym runem, najlepiej z tkanin sztucznych – takie gromadzą najmniejszą ilość kurzu. Pamiętaj również, by kilka razy w tygodniu usuwać zanieczyszczenia odkurzaczem, a raz na dwa tygodnie stosować szampon do dywanów.

#5 Zainwestuj w rośliny

Rośliny mają prawdziwą moc – nie tylko upiększają wnętrza i poprawiają samopoczucie domowników, ale również działają jak naturalne oczyszczacze powietrza. Umieszczając je w mieszkaniu, możesz liczyć na wzrost wilgotności powietrza i filtrację zanieczyszczeń. Które rośliny filtrują najlepiej? Świetnym oczyszczaczem jest skrzydłokwiat, a także dracena, sansevierie i epipremium złociste.

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kurzu z mieszkania, wypróbuj powyższe sposoby! Najlepiej zastosować kilka jednocześnie, aby uzyskać najskuteczniejszy efekt.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here