Jak zamontować rolety dzień i noc

Rolety dzień i noc z roku na rok zyskują na popularności. Są bardzo charakterystyczne ze względu na specyficzną konstrukcję, która umożliwia niezwykle precyzyjne kontrolowanie ilości światła przenikającego do wnętrza. Można je w dowolny sposób podnosić oraz opuszczać, ponieważ składają się z naprzemiennie zamontowanych pasów tkanin – jedne są zaciemniające, drugie zaś prześwitujące. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak należy je prawidłowo zamontować w ramie okiennej.

Kluczowe zalety rolet

Rolety dzień i noc przypominają nieco klasyczne żaluzje. Nadają się idealnie do zastosowania w różnych pomieszczeniach, nawet tych z wyjątkowo dużymi przeszkleniami. Pełnią rolę użytkowo-dekoracyjną, a ich podstawową zaletą jest możliwość łatwego sterowania poziomem światła, co pozwala uzyskać pożądany nastrój w danym wnętrzu. Niewątpliwym atutem tych konstrukcji jest również ich ozdobny charakter. Dzięki temu tworzą bardzo stylową oprawę dla okna i znakomicie wpisują się zarówno w wystrój minimalistyczny, jak i klasyczny, nowoczesny czy nawet glamour. Ponadto rolety dzień i noc są stosunkowo niedrogie, a także bardzo komfortowe w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model w funkcjonalnej kasecie wykonanej z aluminium albo tworzywa PCV (z mechanizmem opartym na bocznych prowadnicach). W kolejnym akapicie zostaną zaprezentowane metody montażu omawianych rolet w zależności od konkretnego modelu.

Instalacja nie powinna sprawić problemu nawet amatorowi

Rolety dzień i noc posiadają zawsze dołączoną instrukcję, z którą warto się zapoznać przed przystąpieniem do montażu. Stosując się do zaleceń producenta zyskamy bowiem pewność, że będą funkcjonowały prawidłowo. Proste modele z żyłką instaluje się bezinwazyjnie, czyli bez konieczności wykonywania otworów w ramie skrzydła ani używania elektronarzędzi. Wystarczy przymocować je za pomocą specjalnych spinek, które trzeba połączyć z górną listwą i podkleić taśmą dwustronną dla zwiększenia stabilności. Etapem zwieńczającym cały proces jest przeprowadzenie żyłek przez gotowe otwory zlokalizowane w osłonach bocznych i dolnej belce, a następnie wypośrodkowanie oraz dociśnięcie całości do skrzydła. Na sam koniec należy dokładnie naciągnąć żyłki, zawiązać końcówki w supeł i odciąć nadmiar zwykłymi nożyczkami. Z kolei roleta dzień i noc w kasecie może zostać zamontowana zarówno w sposób bezinwazyjny, jak i inwazyjny. Niezależnie od wybranej metody, w pierwszej kolejności niezbędne jest usunięcie osłon bocznych, zdjęcie zabezpieczenia taśmy dwustronnej i przymierzenie konstrukcji do okna. W przypadku instalacji bezinwazyjnej wystarczy docisnąć kasetę do skrzydła, natomiast w przypadku instalacji inwazyjnej nie obejdzie się dodatkowo bez:

  • przykręcenia obudowy za pomocą wkrętów (otwory są wykonane fabrycznie)
  • przyklejenia prowadnic do listew po obu stronach szyby
  • skrócenia prowadnic co odpowiedniej długości

Na rynku są też dostępne rolety wolno wiszące, przeznaczone do przykręcenia bezpośrednio do sufitu, ewentualnie wnęki okiennej. Tutaj zaleca się najpierw przymierzenie konstrukcji, tak aby znaleźć idealną pozycję. Następnie trzeba wyśrodkować tkaninę w taki sposób, by belka dociążająca znajdowała się zaledwie parę milimetrów nad parapetem lub podłogą (przydatna okaże się poziomica). Kolejne kroki to zaznaczenie ołówkiem miejsc na otwory, wywiercenie ich wiertarką, włożenie kołków rozporowych, przykręcenie spinek mocujących do ściany lub sufitu oraz precyzyjne przytwierdzenie całego mechanizmu.

Więcej informacji znajdziecie na: https://grako.pl/do-domu/rolety-dzien-i-noc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here