Lepszy przykład, niż wykład – zamiast omawiać wszystkie możliwe cechy materaca, lepiej spojrzeć na kilka konkretnych przypadków. Sprawdź, kto skorzysta na wyborze konkretnego rodzaju materaca i spróbuj znaleźć typ odpowiedni dla siebie.
Materac dla osoby z bólem pleców
Bóle pleców to dolegliwość dość powszechna i tak, jak często biorą się z niewygodnego materaca, tak też wybierając dobry materac, można je przynajmniej załagodzić. A w tym przypadku materace Kielce dają naprawdę spore możliwości. Warto przede wszystkim poszukać materaca średnio twardego lub – w przypadku osób o większej masie ciała – nawet twardego. Ważne, żeby jak najlepiej dopasowywał się on do krzywizn kręgosłupa i zapewniał stabilne podparcie. Tu dominują materace z pianki termoelastycznej lub materace lateksowe, choć kieszeniowe dobrej klasy też wielu osobom mogą odpowiadać.
Materac dla osób aktywnych
Sportowcy (także amatorzy) lub osoby pracujące fizycznie powinny skupić się regeneracji. Tutaj także można często spotkać się z sugestią, że najlepszy wybór to materace lateksowe, ale jeśli największy nacisk ma być położony na dobrą wentylację i odprowadzanie wilgoci, to także warstwa kokosowa może być dobrym wyjściem. Kluczowe będzie stabilne, ale delikatne podparcie, aby materac nie uciskał ciała, ale też zapewniał prawidłowe jego trzymanie w czasie snu.
Para o różnych wymaganiach
Materace dla dwóch osób zawsze wybierało się dość ciężko. Różnica w masie ciała i preferencjach co do charakterystyki materaca stanowi spore wyzwanie, natomiast dziś w podobnych przypadkach można poszukać materaca, który będzie podzielony na dwie części różniące się między sobą twardością. O ile materace dwustronne są spotykane relatywnie często, to te dzielone można znaleźć w stosunkowo nielicznych sklepach. Są zbudowane na wspólnej konstrukcji i najczęściej tylko wierzchnie warstwy na obu połowach się od siebie różnią, przy czym nie przekłada się to na przykład na większe wymagania, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości.
Materace dla alergików
Osoby z alergiami mogą wybierać spośród wielu różnych typów materaca. Może to być albo materac lateksowy, w którym roztocza nie mają za bardzo podłoża, na którym by się mogły utrzymać albo kokosowy, który zapewnia lepszą wentylację, czego roztocza nie tolerują. Przede wszystkim jednak istotna będzie antyalergiczna, trwała i dobrze znosząca częste pranie powłoczka, która zatrzyma większość roztoczu, kurzu i alergenów w ogóle na zewnątrz materaca. Warto jednak sprawdzić, jakie konkretne wypełnienia poleca alergikom każdy z producentów, ponieważ tutaj wybór jest relatywnie duży.