Drewniane altany

Drewniane altany to dziś chyba najczęściej wybierany typ, mimo że można przecież zbudować je również z wielu innych materiałów. Jakie zalety ma drewno – dlaczego to właśnie drewniane altanki są ustawiane najczęściej?

Drewno czy tworzywa?

Największe możliwości, jeśli chodzi o szybką i tanią budowę altan, dają kompozyty i tworzywa sztuczne. W ich przypadku prefabrykowane elementy można złożyć często w mniej niż godzinę, a cena jest naprawdę atrakcyjna. Problemem, którego nie będzie w przypadku drewnianych altan, ale pojawi się przy tych z tworzywa, jest ograniczona stabilność. Wystarczy zerknąć choćby na stronę https://domkisauny.pl/kategoria-produktu/altany/ – to solidne konstrukcje, które są na tyle sztywne, żeby można ich było w pełni swobodnie używać. Ponadto drewno, nawet jeśli zaniedba się jego pielęgnację i pominie wymóg regularnej impregnacji, po wielu latach nadal zapewni przynajmniej podstawową funkcjonalność i bezpieczeństwo, kiedy tanie tworzywa zdążą skruszeć i przede wszystkim stracą całą swoją estetykę.

Dlaczego drewniane altany nie zostały wyparte przez betonowe?

Altany ogrodowe można postawić z kamieni, bloczków betonowych, cegieł lub dowolnego podobnego materiału. I to się oczywiście od czasu do czasu robi, natomiast drewniana altana ogrodowa będzie zdecydowanie łatwiejsza do zbudowania. Bardzo często zresztą nie trzeba będzie do tego żadnych specjalistycznych narzędzi. Drugim istotnym czynnikiem może tu być także czas – murowana altana na pewno nie stanie w ogrodzie w jeden dzień. I zostaje jeszcze kwestia ceny. Drewniane altany ogrodowe za parę tysięcy złotych to już naprawdę wysoka klasa, natomiast koszt samego dobrej jakości kamienia do budowy podobnej konstrukcji może być parę razy wyższy.

Estetyka też wskazuje na drewno

Nie można też zapominać o względach estetycznych. Drewniane altany są popularne dlatego, że pod kątem estetyki są niezwykle uniwersalne. Oczywiście można wybierać pomiędzy różnymi stylami i modelami, ale co do zasady można je ustawić i przy nowoczesnym budynku, i w bardzo klasycznym ogrodzie. Łatwo jest też w pewnym stopniu zmienić wygląd takiej altany – impregnat z pigmentem albo lakier barwiący pozwalają w jeden dzień, przy okazji i tak wymaganej konserwacji, zmienić wygląd altanki i lepiej dopasować go do otoczenia. A fakt, że lista dostępnych modeli jest długa, ułatwia sprawę już na wstępie.

Czy to znaczy, że drewniane altany są najlepszym wyborem? Cóż – jeśli uwzględnić cenę, trwałość, estetykę i łatwość budowy, to przynajmniej w większości przypadków zdecydowanie tak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here