W obecnej sytuacji rynkowej, charakteryzującej się wysoką inflacją i wysokimi cenami materiałów budowlanych, budowa domu staje się wyzwaniem, do którego należy się gruntownie przygotować. Jak wybrać projekt domu, który nie zrujnuje domowego budżetu? Po czym poznamy ekonomiczne w realizacji i użytkowaniu budynki? Sprawdźmy, jak dokonać właściwego wyboru, aby budowa domu nie przyprawiła nas o ból głowy.

Dom przy Imbirowej 8
Dom przy Imbirowej 8

Po czym poznamy ekonomiczne projekty domów?

Niedrogi w budowie projekt domu jest obecnie pojęciem względnym. Może oznaczać różne kwoty finansowe dla różnych inwestorów. Dlatego skupimy się na ogólnych cechach, jakimi wyróżniają się tanie w budowie projekty domów. Co sprawia, że dany projekt generuje większe koszty niż inny? Jaki jest ogólny wzór na tani dom?

Tanie w wykonaniu budynki to takie, które można zbudować łatwo, szybko i z wykorzystaniem minimalnych nakładów finansowych. Na ekonomiczny charakter inwestycji projekty wpływa kilka głównych czynników. Czego szukać przeglądając gotowe projekty domów?

Jeśli szukamy ekonomicznych rozwiązań w projektach domów, to bez wątpienia warto zwrócić uwagę na kształt i formę budynku. Im mniej skomplikowana forma i im bardziej zwarta bryła budynku, tym tańszy będzie projekt domu. Szukając tanich wariantów budowy wybierajmy domy na planie kwadratu lub prostokąta, o regularnych kształtach. Koszt kopania i wylewania fundamentu będzie mniejszy, co generuje oszczędności już na początkowym etapie budowy.

Kolejną kwestią, którą warto rozważyć przy wyborze projektu domu, jest to, czy w budynku znajdują się dodatkowe pomieszczenia lub dodatkowe elementy konstrukcyjne. Należą do nich piwnice, garaże, czy zadaszone, rozbudowane tarasy.

Oszczędzimy wybierając projekty domów z balkonami francuskimi, zamiast tradycyjnych zbrojonych. Taniej zrealizujemy inwestycję również wtedy, gdy postawimy na wiatę garażową zamiast zintegrowanego z budynkiem garażu, a piwnicę zastąpimy nieco większą kotłownią lub pomieszczeniem gospodarczym.

Do jednych z najbardziej kosztownych elementów domu należy dach. Dlatego tak istotne jest, by na etapie wyboru zwrócić uwagę na jego geometrię. Tańsze i prostsze w budowie są projekty domów z dachem dwuspadowym, najlepiej o symetrycznych połaciach. Oszczędności w tym wypadku dotyczą zarówno domów parterowych, jak i tych z poddaszem użytkowym. Warto zauważyć, że przy wyborze takiego wariantu mamy do dyspozycji więcej miejsca na poddaszu, a przez to szersze możliwości adaptacyjne. Następne oszczędności w wykonaniu dachu możemy poczynić rezygnując z lukarn i wykuszy, a stosując w ich miejsce okna połaciowe.

Dom przy Bukowej 57
Dom przy Bukowej 57

Na czym oszczędzić dodatkowo? Ważne szczegóły, które robią różnice

Wybierając projekt domu do realizacji, która ma być z założenia tania i sprawna powinniśmy również zwrócić uwagę na pozornie nieistotne szczegóły, które mogą generować dodatkowe koszty. Warto na przykład przeanalizować liczbę kominów w domu – im więcej, tym droższy w budowie dom. Ilość kominów można zminimalizować ergonomicznie i funkcjonalnie zaprojektowanym układem pomieszczeń. Przykładem przemyślanej organizacji przestrzeni wykonanej w celu ograniczenia trzonów kominowych może być projekt Dom przy Przyjemnej 33, w którym wszystkie kominy są zorganizowane w jednym ciągu kominowym.

Koszty budowy naszego przyszłego domu da się także obniżyć optymalizując liczbę i wielkość okien i drzwi w budynku. Szerokie przeszklenia, duże drzwi przesuwne, okna narożne czy panoramiczne to spory wydatek podnoszący finalny budżet inwestycji.

Analizując możliwości poczynienia kolejnych oszczędności warto zwrócić uwagę na układ pomieszczeń w kontekście prowadzenia instalacji wewnętrznych. Czy piony wod-kan są ze sobą kompatybilne, czy nie ma konieczności prowadzenia instalacji wewnętrznych z jednego końca domu na drugi. Warto też zasięgnąć informacji, czy wszystkie projekty instalacji wewnętrznych są w oferowanej dokumentacji projektowej. Wybierajmy takie projekty domów, które w cenie zakupu posiadają komplet instalacji wewnętrznych, a nawet często przydatne dodatki w postaci rekuperacji, solarów, fotowoltaiki, czy pompy ciepła.

Dom przy Przyjemnej 33
Dom przy Przyjemnej 33

Tania budowa to nie wszystko – stawiaj na projekty domów ekonomicznych w użytkowaniu

Szybka i tania budowa domu to nie całość kosztów, które musimy ponieść, aby inwestycja bilansowała się oszczędnie. Aby całość ekonomicznie się spinała warto pomyśleć także o późniejszej eksploatacji i utrzymaniu domu.

Jest to prawdopodobnie najbardziej dyskusyjny punkt konieczny do rozważenia, ponieważ często zdarza się, że najpierw wydajemy więcej, aby później odzyskać nakłady w oszczędnościach dotyczących utrzymania domu. Energooszczędny projekt domu to budynek o niskich kosztach eksploatacji, w którym nie wydajemy fortuny na dostarczenie ogrzewania, ciepłej wody i energii dla domu. Na tym etapie warto zatroszczyć się o docieplenie domu wysokiej jakości styropianem i zminimalizować występowanie mostków termicznych.

Powinniśmy szczególnie mieć na uwadze projekty domów, które wyposażone są w dodatkową wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czy instalacje solarne lub fotowoltaikę. Wybierając tak zaawansowane technologicznie i nowoczesne rozwiązania do swojego domu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet połowę kosztów  związanych z ogrzewaniem domu, dostarczeniem energii elektrycznej i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Wybór optymalny dla twojego portfela to projekty domów tanich w budowie i ekonomicznych w utrzymaniu. Połączenie tych dwóch warunków pozwoli Ci spać spokojnie, bez obaw o powodzenie inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here