Likwidacja barier na miarę potrzeb – rampy podjazdowe dla niepełnosprawnych

0
40

Choć w ostatnich latach w naszym otoczeniu infrastrukturalnym zachodzi wiele pozytywnych zmian, w wielu miejscach wciąż mamy do czynienia z barierami architektonicznymi, uniemożliwiającymi swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Na szczęście w większości sytuacji, doraźny transport osób na wózku inwalidzkim można umożliwić bez konieczności dokonywania generalnej przebudowy obiektu. Wystarczy zastosować przenośne rampy i pochylnie podjazdowe.

Jak zapewnić mobilność osobom na wózkach?

Dla współczesnego społeczeństwa integracja osób niepełnosprawnych jest niezwykle istotną kwestią. Dlatego tak ważne staje się zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do wszelkich miejsc publicznych. Jednym z kluczowych elementów ułatwiających mobilność osób niepełnosprawnych są rampy podjazdowe, określane także mianem podjazdów dla wózków – https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/rampy-i-podjazdy-dla-niepelnosprawnych/ , które umożliwiają im swobodne poruszanie się w różnych przestrzeniach. Omówmy zatem, dlaczego rampy podjazdowe są tak ważne i jakie korzyści są w stanie zapewnić?

Rampy podjazdowe są narzędziem umożliwiającym osobom niepełnosprawnym samodzielne przemieszczanie się. Dzięki nim, osoby na wózkach inwalidzkich czy z trudnościami w poruszaniu się, nie muszą polegać na pomocy innych osób w dostępie do różnych miejsc. To nie tylko podnosi ich poczucie niezależności, ale również wpływa pozytywnie na samopoczucie i jakość życia.

W wielu krajach istnieją przepisy i normy regulujące kwestie przystępności niektórych obiektów dla osób niepełnosprawnych. Tak jest też i w Polsce, zgodnie z ustawą z 27 kwietnia 2001 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz z rozporządzeniem w sprawie ogólnych warunków umożliwiających korzystanie przez osoby niepełnosprawne z obiektów użyteczności publicznej. Na mocy tych przepisów istnieje obowiązek dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rampy podjazdowe są jednym z rozwiązań, umożliwiających realizację tego obowiązku – zwłaszcza w miejscach, gdzie remont czy przebudowa obiektu nie jest możliwa z powodów architektonicznych czy też finansowych.

Rampy podjazdowe – jak to działa?

Rampy to rozwiązanie stworzone z myślą o pokonywaniu niewysokich przeszkód, takich jak nieduża liczba schodków lub progi czy krawężniki. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów ramp, które dobiera się do indywidualnych potrzeb.

Najczęściej spotykane i najmniejsze gabarytowo są rampy progowe. Mogą one być wykonane z gumy lub z aluminium. Niektóre montuje się na stałe, inne można stosować doraźnie, po prostu kładąc je na próg na czas przejazdu wózka inwalidzkiego.

W przypadku potrzeby umożliwienia przejazdu przez wysokie krawężniki lub schody, wybrać należy większe rampy. Tam, gdzie podjazdy dla wózków nie muszą być instalowane na stałe dobrze sprawdzają się rampy składane,  których montaż i demontaż nie zajmuje zwykle więcej niż kilkudziesięciu sekund – https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/rampy-i-podjazdy-dla-niepelnosprawnych/rampy-podjazdowe/ . Niektóre rampy po złożeniu mają wymiary niewiele większe od standardowej walizki, przez co ich przechowywanie nie stanowi dużego problemu.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ramp podjazdowych, m.in. rampy żebrowane czy teleskopowe. Zaletą tych pierwszych jest lepsza przyczepność wózka do powierzchni, gwarantująca wyższe bezpieczeństwo użytkowania. Atutem ramp teleskopowych jest łatwe rozkładanie i możliwość regulacji długości.

Na co zwracać uwagę wybierając podjazd dla wózków?

Właściwy wybór ramp podjazdowych powinien zostać oparty o obliczenia dotyczące konkretnej przestrzeni, w której będą one użytkowane. O tym, czy rampa będzie mogła być wykorzystana w danym miejscu decyduje wysokość przeszkody, liczba schodków, ich wysokość i kąt nachylenia. Większość ramp występuje w różnych rozmiarach, a jednym z podawanych przez ich producentów parametrem jest maksymalna różnica wysokości.

Nie bez znaczenia przy doborze ramp są także dane techniczne wózka, a konkretnie rozstaw jego kół. W przypadku niektórych wózków lepszym rozwiązaniem niż klasyczne rampy mogą okazać się przenośne, osobne rampy, których rozstaw od siebie można dowolnie regulować.

Większość profesjonalnych ramp dostępnych w renomowanych sklepach medycznych cechuje się dużą wytrzymałością i udźwigiem. Maksymalne obciążenie to zazwyczaj od 200 do nawet ponad 300 kg. To bardzo dobre parametry, biorąc pod uwagę wagę produktu, oscylującą zwykle w wartościach od kilku do około 30 kg.

Rozwiązania dla równych szans osób niepełnosprawnych

Rampy podjazdowe mogą stanowić ważny element  budowania społeczeństwa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami. Ich wykorzystanie pozwala na szybkie i bezproblemowe dostosowanie miejsc dotychczas niedostępnych dla osób na wózkach, do ich potrzeb. Inwestycje w takie rozwiązania to także krok w kierunku przestrzegania obowiązujących przepisów.

Z pełną ofertą produktów likwidujących bariery architektoniczne można zapoznać się na stronie sklepu https://galeriazdrowia.pl.

*******

Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here